V tento den před 110 lety hráli Votroci proti Crystal Palace

23. 5. 2018   |   FC Hradec Králové
Ve středu 23. května uplynulo přesně 110 let od prvního mezinárodního zápasu Votroků. Hradecký klub v roce 1908 hostil na hřišti U Nemocnice anglický Crystal Palace – a jelikož Angličané v té době byli před zbytkem Evropy o několik desítek let napřed, udělili domácímu výběru lekci. Vyhráli snadno 10:1.

Londýnský klub slavil třetí výročí svého znovuzaložení, právě dosáhl na čtvrté místo v Southern League Division One, což byla v té době v Anglii třetí nejvyšší soutěž. „S cílem poskytnout hráčům příjemný prázdninový výlet po náročné sezoně přijalo vedení klubu pozvání k odehrání série zápasů do Čech,“ píše se v ročence Crystal Palace z ročníku 1907/1908.

Zájezdu se zúčastnily i některé slavné osobnosti z historie „Eagles“, jak se klubu přezdívá: obránce Harry Collyer, první hráč Crystal Palace, který si vysloužil utkání na svou počest (testimonial), kapitán Wilf Innerd, univerzál Archie Needham, jenž měl za sebou už tři účasti ve finále FA Cupu se Sheffieldem United, nebo Jimmy Bauchop, první fotbalista Crystal Palace, který byl kdy vyloučen.

O tom, že fotbal v Anglii byl v té době úplně jinde než v Čechách, svědčí fakt, že třetiligový klub z Londýna všechny svoje zápasy na zájezdu vyhrál s celkovým skóre 34:8 – utkal se třikrát se Slavií, jednou se Smíchovem, jednou s Hradcem a jednou s Kladnem. Právě duel na východě Čech pro něj byl nejsnazší. „Proti nám se postavili univerzitní studenti a hráli nanejvýš gentlemansky, jenže nebyli nám vyrovnaným soupeřem – porazili jsme je deset jedna. Museli jsme tam zůstat přes noc a druhý den vstát v pět ráno, abychom stihli jediný vlak, který nám byl k užitku,“ píše se v ročence Crystal Palace o střetnutí v Hradci.

To začalo v 6 hodin a 6 minut a mělo jednoznačný průběh. „Ačkoliv jsou Hradečští na svém hřišti, přece jsou handikapováni kluzkým terainem, který, jak se zdá, Angličanům nevadí,“ píše ve své obsáhlé reportáži ze zápasu list Sport a hry z 25. května 1908.

Také hradecký Ratibor referuje o těžkém rozmoklém hřišti a chválí kvalitu hry ostrovního soupeře. „Nádherné přihrávky, úžasný běh těchto většinou již starších, namnoze již bezvlasých gentlemanů,“ hodnotí výkon Angličanů. „Hradečtí hráli, jak měli, ač poněkud s trémou, docílili jednoho úspěchu, ačkoli dvou jiných si ujíti nechali,“ píše o hře domácích.

Na žádost obou týmů se hrálo na 35 a 40 minut a po první půli byl stav 5:0 pro hosty. Ve druhém poločase, po šestém gólu Crystal Palace, si mohli zajásat i domácí fanoušci – ti přišli v počtu 1100 až 1200, podle toho, které z reportáží chceme věřit. Jedinou trefu Votroků zaznamenal centrforvard Josef Neuman, a díky ní se stal hrdinou. „Hradec z výkopu útočí, pravá spojka shootuje, brankář chytá, avšak výborný centr vráží míč do goalu,“ popisuje Neumanův důraz Sport a hry.

Mimochodem, návštěva přes tisíc diváků vůbec nebyla špatná. Hradec měl tehdy nějakých třicet tisíc obyvatel, fotbal se teprve začínal prosazovat a na jiné zápasy přišlo fandit maximálně několik desítek, možná do dvou stovek místních.

I díky slavnému souboji s Crystal Palace ale fotbal u soutoku Labe s Orlicí začal získávat na popularitě víc a víc.