Odveta za Evropu! Votroci v deseti vytěžili tři body s Boleslaví

dnes   |   Adam Horáček
Hradečtí fotbalisté prohrávali již brzy po smolném vlastním gólu Filipa Čiháka. Záhy však přišla rychlá odpověď, kdy síť Středočechů rozvlnil svou první trefou po návratu Adam Vlkanova. Po změně stran se ukázalo, jak je důležité míti Filipa, když Čihák hlavou otočil duel s týmem, který v minulé sezóně připravil černo-bílé o pohárovou Evropu. Votroci, i přes početní nevýhodu po většinu utkání, odolávali tlaku až do závěrečného hvizdu a urvali z třetího klání ligy tři body.
3. kolo, neděle 4. 8. 2024, 17:00

FK Mladá Boleslav

2:1
1:1

Branky a přihrávky: 7. Vlkanova (Mihálik), 51. Čihák (Horák) – 2. Čihák (vlastní)

Rozhodčí: Zaoral – Pochylý, Dohnálek

Žluté karty: 88. Zadražil – 77. Vojta, 83. Králik

Červené karty: 21. Juliš

Držení míče: 26 % : 74 %. Střely na branku: 3:7. Střely mimo: 1:7.

Rohy: 4:8. Ofsajdy: 1:3. Fauly: 6:5.

Diváci: 6166

Zadražil – Klíma, Čihák, Spáčil – Čmelík (88. Harazim), Kodeš, Dancák, Horák – Juliš, Vlkanova (78. Kučera) – Mihálik (62. Koubek).

FK Mladá Boleslav:

Trmal – Suchý, Král, Králik – Stránský (46. Fulnek), Vydra, Langhamer, Kostka – Mareček (46. Ladra), Kušej (69. Buryán) – Pulkrab (69. Vojta)

Dvě rychlé branky a červená karta

Pokud se některý z diváků před výkopem opozdil v útrobách stadionu, tak přišel o první branku zápasu. Mladoboleslavští se ujali vedení již po šedesáti vteřinách. Po chybě Filipa Čiháka v rozehrávce si na levém kraji Kušej poradil s Klímou a odcentroval na malé vápno, kde si míč smolně ve skluzu srazil do vlastní brány prvně jmenovaný. Smutek z prvního gólu však netrval dlouho. O pět minut později si Čmelík po křídelní akci na pravé straně hřiště navedl míč do středu a průnikovou přihrávkou mezi obránce vyslal Mihálika, který nahrávkou pod sebe na přední tyč našel Adama Vlkanovu. Hradecký navrátilec načasoval svůj náběh dokonale a přízemní střelou levačkou okolo Trmala rozezněl Malšovickou arénu italským hitem – 1:1.

Středočeši se radovali z dalšího gólu, kdy Mareček v sólovém úniku loboval Zadražila. Jenomže asistent rozhodčího po akci signalizoval ofsajd a jeho rozhodnutí posvětil vzápětí i VAR. Ve 21. minutě se videorozhodčí vrátil k předchozímu zákroku Juliše na Langhamera. Původní žlutá karta za došlápnutí byla přehodnocena na kartu červenou a hradecký útočník musel předčasně do sprch. Obranu Votroků často trápil mladoboleslavský Kušej. Mnohokrát se mu podařilo přes levou stranu odcentrovat do šestnáctky, nebezpečně vzal jednu akci i na sebe. Hosté naštěstí neměli dostatečně seřízená mířidla a bránu vůbec netrefili nebo byl připraven zasáhnout gólman Zadražil.

I přes převahu modro-bílých, jak herní, tak početní, se Hradečtí snažili rozvíjet šance na soupeřově polovině. Čihákův precizní balón k rohovému praporku si zkušeně zpracoval Horák, který si dvěma zaseknutími povodil Stránského a nacentroval na přední tyč. Díky bloku Krále se ale míč k nabíhajícímu Mihálikovi nedostal. Penaltovým zákrokem zaváněl souboj Stránského s Horákem. I po komunikaci rozhodčího s VAR centrem byl ale zákrok zhodnocen jako čistý. Je možné, že jako faul viděn byl, nicméně mimo pokutové území, a penalta se tak kopat nemohla. Žádná z následujících akcí ani na jedné straně ke změně skóre nevedla a hráči do kabin odcházeli za remízového stavu.

Výhru vystřelil hlavou Čihák

Druhou pětačtyřicetiminutovku načali Votroci ve velkém stylu. Faulovaný Vlkanova získal pro svůj tým u levé hranice vápna standartní situaci, k jejíž exekuci se postavil Horák. Precizní centr na zadní tyč si našel Filip Čihák, který si tím odčinil vlastní branku a hlavou poslal černo-bílé do vedení. Domácí ožili, a stejně tak fanoušci. Kvalitnímu fotbalu přihlíželo Pod Lízátky přes šest tisíc diváků. Mladá Boleslav byla blízko vyrovnání, kdy Langhamer na pravé straně šestnáctky vybídl Ladru. Středočeský útočník však míč, naštěstí pro Hradecké, poslal vedle brány mezi divácké sedačky.

Celek z města automobilů vážněji zahrozil v 65. minutě. Vydrův centrovaný míč mířil na zadní tyč Zadražilovy svatyně a o chlup na něj rybičkou nedosáhl Kostka. Skákavý balón se defenzivě týmu ze soutoku Labe a Orlice následně podařilo dostat pryč z velkého vápna a zažehnat nebezpečí. Tlak hostů postupem času pochopitelně sílil, a o pár minut později dokonce zazvonila branková konstrukce Hradce. Rohový kop Ladry skončil na hlavě Krále, jeho střela olízla horní tyč a zaplavala za bránu Zadražila.

Domácí logicky hráli ze zatažené formace a těžili z rychlých protiútoků, ke kterým se dostávali zřídka. Utkání se dohrávalo převážně na hradecké polovině před Zadražilovými třemi tyčemi. Brankář Votroků v 80. minutě podržel svůj tým, když při standardce proti hlavičce Buryána předvedl fantastický zákrok a vytáhl střelu nad břevno své branky. Emočně vypjatý závěr střetnutí s pohárovým zástupcem Hradečtí zvládli a vzdorovali až do poslední minuty. Díky důsledné obranné fázi a Zadražilově pomoci nedovolili změnu stavu a zvítězili 2:1.