V hustém dešti Votroci podlehli Mostaru

5. 2. 2017   |   Redakce
Ke druhému zápasu svého chorvatského soustředění zajížděli Votroci do téměř sto kilometrů vzdáleného Medulinu. Zde na ně čekal vedoucí tým bosenské ligy HŠK Zrinjski Mostar. Utkání se hrálo ve sportovním areálu přímo na pobřeží Jaderského moře. Přírodní tráva se před utkáním vesele zelenala, avšak po fotbalové bitvě se proměnila v nahnědlé oraniště. Příčinou byly neutuchající přívaly vody, které se snášely na hráče po téměř celých devadesát minut.

dnes Votroci vstoupili do utkání velmi dobře a odměnou jim bylo brzké vedení. V 10. minutě přesně odcentroval z pravé strany Láďa Martan a na jeho míč si naběhl Libor Žondra, který hlavou nekompromisně rozvlnil síť za zády brankáře Piriče, 0:1. O malou chvíli později úspěšný střelec postřehl špatné postavení Piriče, ale z cca 30-ti metrů branku netrefil. Žondra byl i nadále velmi aktivní, do dalších dvou šancí se dostal po půlhodině hry, ale nejprve jeho hlavička skončila těsně vedle levé tyče mostarské branky, a podruhé Liborovo zakončení zneškodnil Pirič.

Bosenský tým se do první vážnější akce dostal až v samotném závěru poločasu, když se před Lindrem ocitl osamocený Bogdanovič, ale Jirka Lindr vytáhl bravurní zákrok a tutovku soupeře zneškodnil. Těsně před závěrečným hvizdem, který ukončil první poločas, došlo k neuvěřitelné strkanici hráčů Mostaru s hlavním rozhodčím, který měl podle jejich názoru odpískat pokutový kop. Na této úrovni nejsou, alespoň v našich končinách, podobné ataky běžné. Skutečně se zdálo, že v jeden okamžik šlo hlavnímu arbitrovi minimálně o zdraví.

Do druhého poločasu mostarští kompletně obměnili celou jedenáctku hráčů a bleskově také srovnali skóre, když se do vápna vřítil Kajkut a jeho střelu si nešťastně srazil do vlastní sítě Bederka, srovnáno na 1:1. S přibývajícím časem se na extrémně těžkém terénu stále více prosazovali hráči Mostaru, kterým logicky neubývaly síly tak rychle, jako našim borcům. Využili toho po hodině hry, kdy se prosadil Kajkut a strnul tak vedení na stranu bosenského týmu, 2:1. Votroci už spíše spoléhali na zakončení ze střední vzdálenosti, které překvapivě často dělalo gólmanovi Kozicovi problémy, i když i zde byly na vině extrémní podmínky, ve kterých se zápas odehrával. K naší smůle musel v 70. minutě vystřídat pro zranění Honza Pázler. Ten utrpěl ošklivou ránu do kotníku již v prvním poločase, chtěl bolest překonat, ale více to již nebylo možné. Na posledních dvacet minut se tak v našem dresu objevil Kuba Šípek. Krátce po této změně hosté vstřelili třetí branku, když od brankové čáry nahrával Kajkut a Mrkaić z hranice velkého vápna propálil všechno, co mu stálo v cestě, 3:1. V závěrečném náporu se svěřenci trenérů Frimmela a Pilného snažili vydat z posledních sil, ale nebylo jim přáno. Výsledkem tlaku byla jen tyčka Kozicovy branky, do které napálil míč novic Jakub Šípek. Vzrušení na hřišti přinesla ještě poslední minuta, kdy po nesmyslném "kriminálním" faulu na Pavla Černého uviděl červenou kartu Pehar.

Dnes odešeli Votroci poraženi, ale v žádném případě neodehráli špatný zápas. Zásadní podíl na konečném výsledku má skutečnost, že jsme na nesmírně těžkém terénu odehráli zápas v jedné sestavě a proto nám v závěru citelně ubývaly potřebné síly.
FC Hradec Králové - HŠK Zrinjski Mostar 1:3 (1:0)

Branky: 10. Žondra - 46. vlastní Bederka, 60. Kajkut, 73. Mrkaić, ČK: Pehar, Rozhodčí Granšič - Irel, Ivanšič

HŠK Zrinjski Mostar
I.poločas: Pirić - Blaić, Bogdanović, Katanec, Kukoč - Jamak, Tomić - Jović, Bilbija, Todorović - Mešanović
II. poločas: Kozić - Barić, Jakovljević, Lučić, Stojkić - Petrak, Pehar, Kobiljar, Filipović - Kajkut, Mrkaić
FC Hradec Králové: Lindr – Milan Černý, Bederka, Nosek, Mudra - Martan, Janoušek, Pavel Černý, Trubač – Pázler (70. Šípek), Žondra