dnes   |   Vojtěch Vrba, Jiří Rádl
Hradec zvládl i přes oslabení porazit Mladou Boleslav 2:1. Zajistil si tak důležité body před náročným zápasem, který sehraje s Baníkem v rámci 4. kola Chance Ligy. Slezský klub se po dvou odehraných utkáních nachází na 11. místě tabulky. Východočeši se se svěřenci Pavla Hapala poměří již tuto neděli, úvodní výkop je naplánován na 17:00.

Lístky na zápas v Ostravě pořídíte zde

V uplynulém ročníku se oba celky střetly dvakrát, v obou případech se radovali Slezané. V prvním případě drželi Hradečtí naději na bod celých devadesát minut, v nastaveném čase ale obdrželi dvě branky a pod Bílou věž se tak vraceli bez bodů. V klání na východě Čech Votroci po prvním poločase vedli, nezvládli ale poslední desetiminutovku. Baník dokázal dvěma zásahy Tanka otočit skóre a tři body po výsledku 2:3 putovaly do Ostravy.

Historie celku z města horníků se začala psát 8. září 1922 v hostinci U dubu, kde se místní skupina rozhodla založit fotbalový klub s názvem SK Slezská. Za oficiální datum vzniku klubu je ale považován až 14. říjen téhož roku. Baník hraje své domácí zápasy na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích, jehož ochozy může naplnit až 15 123 diváků. Modro-bílý klub aktuálně vede Pavel Hapal.

Triumfu v nejvyšší domácí soutěži se Slezané dočkali v samostatné české historii pouze jednou, další tři přidali již v době československé. Z pohárové trofeje se radovali celkem pětkrát, po roce 1993 ji ale nad hlavu zvedli pouze jednou. Finálový duel vyhráli svěřenci tehdejšího trenéra Jarabinského po výsledku 2:1, když přemohli Slovácko. V aktuální sezóně se hráči Baníku perou o místo v Evropské konferenční lize UEFA, kde je v kvalifikaci čeká dvojzápas s Kodaní.

Vzájemná bilance ligových duelů hovoří ve prospěch hráčů z města nad řekou Ostravicí, kteří se z výhry radovali celkem dvaatřicetkrát, zatímco Východočeši pouze třináctkrát. Ve zbylých devatenácti případech zápas vítěze nenašel. Ve žlutých kartách mají navrch hráči ostravského celku, viděli jich celkem pětasedmdesát, Votroci o šest méně. Opačnou situaci lze pozorovat v kartách červených, ve kterých Hradečtí vedou poměrem 6:1. Vzpomínky na bývalé působiště oživí útočné duo Slezanů – Erik Prekop, Filip Kubala. Na opačné straně zažije podobnou situaci Ondřej Šašinka

Historické okénko

První ligový zápas v Ostravě odehráli Votroci v neděli 14. října 1956. Slavné Bazaly ještě neexistovaly, hrálo se na škváře, utkání hostilo hřiště Stará střelnice. Přišlo se podívat 13 000 diváků, zvědavých na prvoligového nováčka, který si nevedl vůbec špatně. Po odehraných sedmnácti kolech byl na 7. příčce se sedmibodovým náskokem na první sestupové místo. Mužstvo bylo dobře vedeno a těžilo především z domácího prostředí, kde na škváře získalo většinu bodů. V Ostravě postavil trenér Ludl osvědčenou sestavu: Matys – Andrejsek, Štěrba, Mach – Vlasák, Krejčí – Pičman, Šubrt, Šindelář, Dvořák a Malík.

Začátek utkání byl vyrovnaný, na žádnou katastrofu to nevypadalo. Vše se změnilo v 10. minutě, kdy Andrejsek nešťastně usměrnil míč do vlastní branky. O pouhou minutu později řešil tentýž hráč situaci u vlastní branky a poslal malou domů do míst, kde tušil brankáře Matyse. Ten tam ovšem nebyl a Hradec prohrával 0:2. Dvě vlastní branky Andrejska v rozmezí dvou minut rozhodly zápas. Do poločasu padly do hradecké sítě ještě další dvě.

Nebývale dobrá hra Baníku, kterému se rázem všechno dařilo, přinesla Hradci drtivou porážku. Dalších šest branek padlo ve druhém poločase. V 65. minutě, za stavu 7:0 pro domácí, střílel Šindelář z dvaceti metrů trestný kop, rána zapadla pod břevno a znamenala čestný úspěch Votroků. V posledních deseti minutách Hradec inkasoval ještě třikrát, a tak se zrodil těžko uvěřitelný debakl 1:10.

Smutným hrdinou zápasu byl Miroslav Andrejsek (*15. července 1928), který v černobílém dresu na místě pravého obránce kraloval celých deset let (1951-1960). Byl jedním z nejlépe fyzicky připravených hráčů, kapitánem mužstva a spolehlivým exekutorem pokutových kopů. Jinak byl tichý a nenápadný, lidsky i fotbalově vedl své mužstvo v roli kapitána k postupu do ligy v roce 1955, rovněž ho dotáhl k prvnímu prvoligovému zápasu 11. března 1956, byl také u titulu mistra ligy v roce 1960.

Zdálo by se, že podobný výsledek snad ani nelze zopakovat. Opak je však pravdou. V sezóně 1960/61 tak skončil zápas Dukla Praha – Trnava, stejný výsledek přineslo i utkání Lokomotivy Košice s Jabloncem na jaře 1976, když desetkrát inkasoval bývalý hradecký brankář Bohumil Cholenský.

V neděli se v Ostravě výsledek starý téměř sedmdesát let určitě opakovat nebude.

Na zápas si už nyní můžete vsadit u generálního partnera klubu, společnosti Tipsport.