Luboš Prokopec, fotbalový vyslanec v Číně

31. 10. 2017   |   Redakce
Mnoho let vedl mládežnické týmy královéhradeckých Votroků. Ještě jako sedmnáctiletý začínal u těch nejmenších fotbalistů v přípravce, postupně si zvyšoval trenérskou kvalifikaci, narůstaly jeho zkušenosti a trenérské kvality. V ročníku 2010/2011 dovedl A-dorost FC Hradce Králové k mistrovskému titulu a na jaře 2013, jako nejmladší trenér v historii tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, převzal prvoligový A-tým. Byť hned v prvním utkání pod jeho vedením Votroci senzačně vyhráli v Teplicích, zachránit se ho v první lize již nepodařilo.

Po roce se však černobílý balet pod jeho vedením vrátil zpět do první ligy. V úvodu soutěžního ročníku 2014/2015 se Votrokům nedařilo a po domácí prohře s českobudějovickým Dynamem 2:3 odstoupil z funkce. A tak trochu se po něm „slehla zem“. Co dnes dělá? Kde působí? Fanoušek bude určitě překvapený! Luboš má v současnosti velmi nabitý program! Působí v zahraničí. A to hodně daleko. Musíme hned zkraje rozhovoru konstatovat, že na Votroky určitě nezanevřel. A my jsme rádi, že nám poskytl následující rozhovor.

Ahoj Luboši, prozraď nám, kam vedly tvoje kroky poté, co jsi skončil u FC Hradec Králové?
Obdržel jsem nabídku od technického ředitele FAČR Michala Prokeše, abych rozšířil tým, který má na starost projekt Regionálních fotbalových akademií. Náplní mojí práce bylo navštěvovat spolu s kolegy jednotlivé RFA a vytvářet pro ně maximálně možný servis. Také jsem v rámci FAČR působil jako vedoucí týmu reprezentace U18 u Luboše Kozla a pár akcí také proběhly u kategorie U20, kterou vedl Martin Svědík.

Jenže to je již minulost. Nyní působíš v Číně. Jak jsi se v této, pro tuzemce přece jen poněkud exotické fotbalové zemi, vlastně ocitnul?
Na počátku tohoto roku mne Michal Prokeš nabídl možnost zastupovat FAČR v Číně, kde vzniká obdobný projekt RFA, jaký máme v České republice. Nabídka mě hodně zaujala a po krátkém rozmýšlení jsem měl jasno, že ji přijmu.

Co je hlavní náplní tvé práce?
Vytváříme tady systém výchovy mládeže, který bude mít dlouhodobou perspektivu. Spolupracujeme s místními kluby, školními týmy, školíme trenéry a aplikujeme metodiku FAČR.

Čína je z našeho pohledu opravdu obrovská země, cestuješ po ní s fotbalem hodně, nebo jsi v jednom městě, provincii?
Momentálně působíme v provincii Jiangsu, která má cca 18 milionů obyvatel. Zázemí máme v městě Suzhou, které leží zhruba hodinu cesty od Shanghaie. Do budoucna půjdeme s tímto projektem do dalších provincií v celé Číně. Čína má ambici uspořádat v roce 2030 MS ve fotbale a náš sport zde zažívá obrovský boom, práce je zde hodně a fotbal zajímá stále více lidí.

Jak často létáš domů? A co ty a čínština?
Domů se dostanu zhruba 4 - 5x za rok. Pokud jde o čínštinu, naučil jsem se pár slovíček, problém ale je, že v Číně se hovoří několika desítkami různých dialektů. Jsem tedy hlavně odkázaný na komunikaci v angličtině. K dispozici mám výborného překladatele, který tlumočí z angličtiny do čínštiny.

Jak dlouhou tam jsi a jak dlouho bys tam být chtěl?
Jsem tady od 1. 4. 2017, všechny strany zúčastněné v tomto projektu počítají s dlouhodobou spoluprací, takže počítám s tím, že v Číně budu pracovat několik let.

Co je na tvé současné pozici pro tebe nejlákavější, nejzajímavější, nejpodnětnější?
Vždycky mě lákalo pracovat v zahraničí, a jelikož mně je čínská kultura, jídlo a životní styl blízké, rozhodnul jsem se nabídku přijmout. Láká mne také hodně už samotná možnost být od začátku u něčeho nového, co má veliký potenciál do budoucna.

Do Číny v poslední době přestupují hvězdy kopané. Jaký je tam vlastně o ligu zájem? A jak jejich první liga vypadá? Obrovská země, hraje se po celé Číně? Pokud ano, to musí být přelety jak v NHL, složité a dlouhé cestování.
Kvalita čínské ligy se s příchodem zahraničních trenérů a hráčů zvedá. Každý týden sleduji zápas čínské ligy. Čínský národní tým trénuje mistr světa Marcello Lippi. Co se týká cestování, tak se využívají letadla. Čína investuje do všeho, včetně dopravy. Z vlastní zkušenosti vím, že letadla jsou nová a bezpečná.

Kolik týmů jejich ligu hraje, a kolik chodí přibližně diváků. Je to víc sport nebo show?
V Super league, čínské první lize, hraje 16 týmů. Návštěvy jsou v desítkách tisíc, záleží na atraktivitě zápasů. Jinak show to ani tak není. Čínská tradice vychovává místí obyvatele k určité decentnosti, lidé nejsou příliš zvyklí ukazovat své emoce, i když při zápasech svůj tým podporují.

Čína je zemí mnoha světů. Průmyslová města jsou často plná smogu, ale existuje tam mnoho nádherných přírodních parků, fantastické historické památky... Viděl jsi už něco z této “turistické” tváře Číny?
Mám štěstí, že je Suzhou nádherné město, kterému se říká Benátky Číny. Je tady stará část, spousta kanálů a památek, ale taky nová moderní část. Kdo má možnost, přál bych mu Čínu navštívit. U nás panuje o Číně hodně mýtů, ale každý, kdo Čínu navštíví, bude příjemně překvapený.

Děkujeme za rozhovor a zas někdy na shledanou.

Sdílej článek!

Nepřehlédněte

Tisková zpráva

Návrat jako hrom! Dres Votroků obléká Tomáš Petrášek

Aktuální zprávy

Votroci zamíří na východ, v neděli se představí v Ostravě

Aktuální zprávy