MLÁDEŽNICKÁ ZÁKLADNA FC HRADEC KRÁLOVÉ


MLÁDEŽNICKÁ ZÁKLADNA FC HRADEC KRÁLOVÉ

Práce s mládeží je v klubu samozřejmostí. I když není zmapován vznik práce s fotbalovou mládeží, víme, že mládež se nejvíce podílela na fotbalové atmosféře, která vedla k založení SK Hradec Králové. Zájem se však soustřeďoval pouze na celek mužů. Později přišla řada na zájezdovou jedenáctku a také na jedenáctku studentskou. Nižší věkový stupeň však nezahálel. Plácky se zaplňovaly fotbaluchtivou mládeží, které stačil i "hadrák". Konečně i vedení klubu došlo k názoru, že budoucnost fotbalu je v mládeži.

Z almanachu "50 let hradecké kopané" se dovídáme, že v roce 1920 bylo ustaveno družstvo dorostu a benjamínků a zásluhou vedení klubu a zejména vedoucího dorostu p. Jakubského patřil hradecký dorost mezi nejlepší v Čechách. Prvním klubovým vyslancem mládežnické základny však byli žáci, kteří v roce 1920 klub vyslal na Všesportovní slavnosti do Prahy. Od této doby zaznamenal mládežnický fotbal značný pokrok, takže i při návštěvě zakladatele moderních olympijských her Pierra Coubertina v Hradci Králové v roce 1925 se prezentovali utkáním s pražským dorosteneckým celkem právě hradečtí dorostenci.

Organizovaný přístup k mládeži přinesl v roce 1931 výrazný úspěch dorostu v župní soutěži ziskem Stříbrného míče, v roce 1937 dorost získal titul mistra župy a rok 1956 mu přinesl vítězství v kraji. Klubová zpráva o činnosti dorosteneckých družstev v roce 1961 zaznamenává primát s velkou převahou A dorostu v I. A třídě východočeského kraje a B dorost získal 2. místo v okresním přeboru. V ročníku 1964/65 vstupuje hradecký A dorost do dorostenecké ligy a po letech bojů na předních místech tabulky v roce 1986 získává titul přeborníka Čech a Moravy.

Jestliže se založením dorostenecké kopané je spjato jméno Jakubského, pak s výraznými úspěchy další dorostenecké éry je spojeno jméno Ladislava Škorpila, který dorostu věnoval 21 let ze své sportovní kariéry. Za jeho vedení se stal A dorost starší v roce 1986 přeborníkem ČR, A dorost mladší pod vedením trenéra ing. Zbyňka Dujsíka dvakrát získal titul halového mistra ČR (1996,1998). Úspěchy hradecké mládežnické základny neunikly fotbalovému ústředí v Praze a v roce 1981 bylo ve Spartaku Hradec Králové zřízeno jedno z mála středisek dorostenecké kopaného, jehož vedoucím byl jmenován Ladislav Škorpil.

Mládežnická základna klubu také přijímala nejmladší adepty kopané zprvu nazývané benjamínky. V současné době těmi nejmladšími jsou elévové a pěti a šestiletí začínají v přípravkách. Hradecká žákovská část mládežnické základny měla ve své historii také významné trenérské osobnosti. Josef Souček, senior, 27 let působil v klubu a nejdelší dobu strávil jako velmi úspěšný trenér žactva. Po odchodu v roce 1995 působil v Olympii Hradec Králové a v Okresním fotbalovém svazu v Hradci Králové. Ivan Černík věnoval klubu 25 let sportovní kariéry a dovedl A žáky starší k přebornickému titulu ČSR v letech 1974, 1981 a 1990. Byl kromě trenérské práce pověřen vedením žákovské základy a spoluprací se základní školou zprvu v Šimkově ul., později se ZŠ Sever v Hradci Králové, kde byly zřízeny třídy s rozšířenou tělesnou výchovou zaměřenou na fotbal. Vedle těchto činnosti vykonával funkci trenéra žákovské reprezentace ČSSR a ČR. Obdobnou funkci vykonával i hradecký trenér dorostu Ladislav Škorpil pověřený vedením "15" a "18" leté reprezentace ČSSR. Neuspokojivá kvalita trénování A mužstva přiměla vedení klubu povolat Ladislava Škorpila jako lodivoda A mužstva aniž tušilo, že odstartovalo tomuto významnému hradeckému trenérovi novou etapu jeho sportovní kariéry. Po odchodu z SK Hradec Králové sáhly po jeho zkušenostech ligové fotbalové kluby. Liberecký Slovan dovedl nejen k ligovému titulu, ale i do evropských pohárů. Dále byl také trenérem české reprezentace "21". Nejen bytem, ale i srdcem je stále Hradečák a pozici fotbalového klubu FC Hradec Králové hájí v zastupitelstvu města Hradce Králové. Mezi republikovou fotbalovou elitou si vysloužil "hodnost" nejen odborníka, ale i respekt fotbalové osobnosti České republiky.

Vraťme se ke spolupráci klubové mládežnické základny se sportovními třídami základní školy. Tento systém přináší léty prozkoušené úspěchy fotbalu. Systém je doplňován vyhledáváním fotbalových talentů v celém východočeském regionu. Takto získaným hráčům bylo a je zajišťováno studium na středních školách v Hradci Králové. Tak byli získáni v minulosti například Vratislav Lokvenc, Milan Ptáček, Bohuslav Pilný, Radim Holub, Ivo Ulich, Rudolf Skácel a další, kteří po absolvování klubové mládežnické základny se staly oporami nejen hradeckého A týmu, ale po jejich odchodu i jiných významných klubů. Mládežnická základna měla i mnoho významných odchovanců, kteří prošli základnu od svého prvopočátku, které dovedla jejich fotbalová kariéra vedle působení ve významných klubech až do reprezentace ČSR, ČSSR či ČR. Byli to např. Václav Němeček (kapitán reprezentace), Luboš Kubík, Martin Frýdek, Pavel Černý, Vratislav Lokvenc, Ivo Ulich, Rudolf Skácel a další. Hlavním úkolem mládežnické základny je příprava hráčů pro A mužstvo. Mládežnická základna čítá 14 družstev dorosteneckých, žákovských a přípravek. Jejich vedení zajišťuje cca 40 trenérů, asistentů a vedoucích týmů a masérů. Celou mládežnickou základnu řídí vedoucí Sportovního centra mládeže.

Nepřehlédněte

Aktuální zprávy

FC Hradec Králové proti rasismu

Preview

Reprezentační přestávce odzvonilo. Pod Lízátka zavítá Viktoria Plzeň

Aktuální zprávy

Informace pro fanoušky k sobotnímu utkání s Plzní

casino siteleri
×
Dnes v 19:00 | A-tým
FC Hradec Králové
FC Viktoria Plzeň