Sebevědomý vstup do boje o Evropu, Votroci přejeli Olomouc 3:1

5. 5. 2024   |   Matěj Hašek
Votroci učinili první krok k vysněné Evropě, do samotného zápasu ovšem lépe vstoupila Olomouc hlavičkou Šípa. Poté už začal branky počítat Hradec. Julišovu ránu si ve 20. minutě do vlastní sítě srazil Chvátal a dva góly v závěru půle přidali Vašulín s Horákem. Stejný stav platil i na konci druhého dějství, a tak si po výhře 3:1 vezou Hradečáci do odvety slibný náskok.
N1 – SF play-off, neděle 5. 5. 2024, 15:00

SK Sigma Olomouc

3:1
3:1

Branky a nahrávky: 20. Chvátal (vlastní), 42. Vašulín (Harazim), 44. Horák – 13. Šíp (Ventúra).

Rozhodčí: Radina – Kotík, Pochylý.

Žluté karty: 89. Harazim – 9. Matys.

Držení míče: 56 % : 44 %. Střely na branku: 7:5. Střely mimo: 8:1.

Rohy: 8:1. Ofsajdy: 2:2. Fauly: 16:13.

Diváci: 6529.

Zadražil – Klíma, Kodeš, Spáčil – Harazim, Kučera, Dancák, Horák – P. Juliš (63. Čmelík), Pilař (83. Pudhorocký) – Vašulín (74. Koubek).

SK Sigma Olomouc:

Stoppen – Chvátal, Pokorný, Matys, Uriča – Ventúra (46. Langer), Breite – Vodháněl (29. Zorvan), Pospíšil (46. Singhateh), Šíp (77. Muritala) – Zifčák.

Slepené góly na konci dějství podtrhly hradeckou převahu

Po vyhlášení sestav, do kterého se zapojila i jedna z nejmladších fanynek černobílého klubu, se hráči pustili do bitvy, a otevřeli tak souboj o evropské poháry. Netrvalo to dlouho a Votroci ukázali, že na domácí půdě iniciativu berou na svá bedra. Hned v 5. minutě o tom fanoušky přesvědčil Vašulín, když dalekonosnou střelou vystrašil Stoppena. Navázat na něj chtěl Pilař, jenž se elegantním způsobem dostal až do vápna, jeho přihrávka byla ovšem včas zablokována. Následoval bleskurychlý protiútok Hanáků včele s Vodhánělem, jehož akci zastavil až Zadražil.

Hra se nadále přelévala ze strany na stranu, ve 13. minutě to ale byla útočná vlna Olomouce, která znenadání zaplavila východočeské ochozy hořkostí. Na přesný centr Ventúry si totiž vyskočil osamocený Jáchym Šíp a jemnou hlavičkou přehodil hradeckého brankáře. Jako by inkasovaná branka ještě nabudila již tak aktivní Votroky, hned po pár minutách střílel Pilař, zakončením na něj navázal i Juliš, jeho pokus musel zneškodnit olomoucký muž v rukavicích. Gól zkrátka visel ve vzduchu.

A do sítě ho ve 20. minutě pomohl snést Petr Juliš, jehož pumelice z hranice vápna šla sice mírně mimo, po cestě ale trefila nešťastlivce Juraje Chvátala, jenž si míč srazil do vlastní brány. Poté se útočné zbraně obou celků na chvíli odmlčely, závěr poločasu ovšem znovu patřil Votrokům. Ve 42. se ukázkovou střelou na přední tyč nejdříve prosadil Daniel Vašulín a o 2 minuty později odskočili Hradečtí na rozdíl dvou branek, když černobílý protiútok klinicky zakončil Daniel Horák. Na konci půle se při skóre 3:1 arénou neslo heslo: „Hradec – Evropa.“

Dvoubrankový náskok si Votroci pohlídali

Úvod druhého dějství působil vyrovnaněji, přesto znovu hrozili Východočeši. Z rohu v 53. minutě jen těsně přestřelil Klíma a daleko neměl ke vstřelené brance ani Juliš, který v malém vápně zakončoval pohlednou akci Votroků, obránce Matys byl proti. Po dalším centru nasměroval balón k brance hostí Kučera, zakročit musel Stoppen. Svěřenci trenéra Saňáka toužili s nepříznivým stavem ještě něco udělat, všudypřítomné černobílé barvy ale nedávaly Moravanům kousek prostoru.

Hodina hry byla pryč a osobní statistiky si chtěl zlepšit také Harazim, proti jeho střele na vzdálenější tyč Stoppen nakonec zasahovat nemusel. To Čmelík, jenž předvedl krásnou individuální akci, mu nadělal mnohem více práce. A po následném rohu zachraňoval hanácký brankář své spoluhráče znovu, nejvýše totiž v šestnáctce vystoupal Kodeš.

Zbývalo 15 minut do konce a Votroci nadále vířili pohybem, po centru Čmelíka si vysloužili další rohový kop, po němž tentokrát zakončoval Spáčil, jeho hlavička šla jen pár čísel nad konstrukci tří tyčí. V samotném závěru Hradečáci žádnou komplikaci nepřipustili, a tak se na úvod play-off mohou radovat z výhry 3:1. Zároveň se jedná o slibný výsledek do odvetného utkání, které se odehraje za týden v Olomouci.

Hodnocení Davida Horejše

Hodnocení Jiřího Saňáka

„V principu jsme do zápasu vstoupili tak, jak jsme si přáli. Měli jsme šanci ještě za stavu 0:0, pak jsme dali branku. Úvod byl podle mě fajn. Pak jsme dostali nešťastný vlastní gól z odraženého rohu. Potom jsme se ale trochu natrápili v přechodové fázi. Dali jsme Hradci v posledních minutách prvního poločasu dva dárky, kdy jsme zbytečně ztratili balony a soupeř z toho dal dva góly. Takové chyby potrestá většina ligových mužstev. Ve druhém poločase jsme se snažili dát gól, abychom si zlepšili pozici do odvety. Hráli jsme ale spíš po vápno. Dát doma dva góly Hradci a neinkasovat bude velký úkol. Za týden nás každopádně čeká důležitý zápas. Je to semifinále, ale pro nás už to je jako finále. Povinností je, abychom udělali maximum. Vidíte další výsledky jako Teplice – Liberec 2:0. V našich silách určitě je, abychom Hradec porazili o dva góly. Musíme se ale poučit a nedělat takové chyby.“