Rozjetí Votroci nedali Sigmě šanci, o postupu rozhodli už v první půli

12. 5. 2024   |   Tomáš Kalas
Podruhé v sezoně se hradečtí fotbalisté zapsali do střeleckých kronik třikrát v zápase, podruhé proti Olomouci! I v odvetě předvedli Východočeši sebevědomý výkon a nedovolili Sigmě vývoj celého dvojutkání příliš zdramatizovat. Klíčovou pasáží nedělního zápasu byl závěr první půle, když se nejprve prosadil ve 43. minutě Daniel Vašulín a navázal na něj ve druhé nastavené minutě Václav Pilař. Ani snížení Hanáků z kopačky Lukáše Juliše Hradec nerozhodilo a výhru 3:1 pojistil dvacet minut před koncem Jakub Kučera.
N2 – SF play-off, neděle 12. 5. 2024, 15:00

SK Sigma Olomouc

1:3
0:2

Branky a nahrávky: 57. L. Juliš – 43. Vašulín (P. Juliš), 45+2. Pilař (P. Juliš), 70. Kučera (Dancák)

Rozhodčí: Starý – Nádvorník, Kubr.

Bez karet.

Držení míče: 50 % : 50 %. Střely na branku: 6:5. Střely mimo: 5:3.

Rohy: 7:5. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 14:10.

Diváci: 3619.

SK Sigma Olomouc:

Stoppen – Chvátal, Pokorný, Beneš, Matys – Breite, J. Spáčil (64. Muritala) – Uriča (46. L. Juliš), Zorvan (46. Langer), Šíp – Zifčák (79. Singhateh).

Zadražil – Klíma, Kodeš, K. Spáčil – Harazim (27. Čmelík), Dancák, Kučera, Horák – P. Juliš (64. Pudhorocký), Pilař (75. Krejčí) – Vašulín (75. Koubek).

Hradec udeřil až v závěru první půle

Sigma musela dotahovat z prvního utkání dvoubrankovou ztrátu a v úvodu do toho na první pohled šlápla. Jenže dvě nadějné akce z druhé poloviny prvních deseti minut gólem neskončily. Zorvan v solidní pozici trefil jenom střed branky, víceméně hned záhy pak právě záložník s výraznou hradeckou stopou připravil šanci pro Pokorného, jenž ale přestřelil. Neuspěl ani Uriča ke konci 20. minuty, když zůstal nepokrytý na levé straně, trefil však skvěle připraveného Zadražila.

Ani Votroci však nijak nezaostávali. Dvakrát zakončoval ze standardních situací zajímavě Spáčil, zatímco napoprvé střílel z voleje nad, napodruhé jeho prudký pokus Stoppen zkrotil v rukavicích. Krátce poté však Hradečtí přišli o Štěpána Harazima. Druhé ošetřování za krátkou dobu znamenalo nucené střídání a na hřiště Androva stadionu tak z lavičky vyběhl Lukáš Čmelík.

Vyloženě o ztrátu náskoku se však Východočeši v prvním poločase bát vůbec nemuseli. Naopak se hrál vyrovnaný fotbal a hosté drželi míč častěji na kopačkách. Ve 43. minutě navíc mohl výborně zaplněný hostující sektor slavit vedoucí gól. Stála za ním skvělá práce Daniela Vašulína, který si po zpracování sám navedl míč do střelecké pozice, využil laxního bránění Pokorného a překonal Stoppena. A když první poločas uzavřel ve druhé nastavené minutě parádní střelou zpoza vápna Václav Pilař, hradečtí výjezdníci byli v absolutní euforii.

Votroci si výhru a postup vzít nenechali

Začátek druhého poločasu byl v režii olomouckého celku. Nejvýraznější akci měl již po pěti minutách od úvodního výkopu půle Vít Beneš, který se uvolnil ve vápně a zakončoval po rohovém kopu, jeho nepříjemný pokus mířící pod spojnici Zadražil skvěle vyrazil. O pět minut později si došel těsně před pokutovým územím pro faul Langer a zajímavý přímý kop využil bezezbytku Lukáš Juliš. Bratr Petra Juliše míč napálil křížem do vinglu a Sigma tak snížila.

Jenže snižující trefa zároveň hru výrazně uklidnila a hostující fotbalisté bez problémů drželi těsné vedení. Modrobílé trochu rozhýbalo střídání Muritaly, který ukázal na křídle svou rychlost a krátce po svém nástupu zakončoval rychlý brejk, technický obstřel na zadní tyč ale nebyl zcela přesný. Co naopak přesné bylo, tak Dancákova rozehrávka další standardní situace. Centr letěl přímo na hlavu volného Jakuba Kučery, který snadno zavěsil do sítě a v 70. minutě tak Votroci vedli 3:1.

O postupu tak již bylo víceméně jasno, přesto byl ve hře alespoň výsledek odvetného utkání. Deset minut před koncem snížili Olomoučtí po nešťastném bloku Petra Kodeše, jenž Julišův centr poslal obloučkem za hradeckého brankáře. Skrze předešlý ofsajd ale po zásahu videorozhodčího branka neplatila. Závěr dohráli hradečtí fotbalisté v naprosté pohodě a zaslouženou výhrou 3:1 postoupili dále. Proti Teplicím tak budou bojovat o rozhodující zápas s pátým týmem tabulky, který může znamenat účast v předkole evropských pohárů.

Hodnocení Jiřího Saňáka

„Jsme všichni zklamaní a smutní z toho, jak sezona dopadla. Hradec měl dneska úžasnou efektivitu, dal nádherné dva góly. Přitom my jsme do zápasu nevstoupili vůbec špatně. Plán fungoval, chyběla nám jen efektivita, ale pak přišel první gól, který kdybychom dali my, tak bychom třeba Hradec trochu rozhodili. Hradec je prostě na vlně, jak se říká. My bohužel ne. Jak jsme celkově dopadli, to je na hlubší analýzu. Moje role dočasného trenéra v principu končí, ale v týdnu se bude jednat, co a jak dál.“