Nejprve šok, poté erupce radosti! Hradec spasil v nastavení Spáčil

včera   |   Tomáš Kalas
Jistě zažili hradečtí fotbalisté i klidnější koncovky zápasů. V zahajovacím kole nové sezony se postavili Teplicím a dlouho to vypadalo, že vyrovnaný duel skončí dělbou bodů. Jenže přes skvěle fandících šest tisíc diváků v Malšovické aréně zmrazil vlastní gól Čiháka na konci základní hrací doby. Situaci ale předcházel chybně rozehraný roh, videorozhodčí sklářům branku neuznal a pak to přišlo. Pátá nastavená minuta, tvrdá střela Spáčila a Votroci mohou slavit tři body po výhře 1:0!
1. kolo, neděle 21. 7. 2024, 20:00

FK Teplice

1:0
0:0

Branky a přihrávky: 95. Spáčil (Dancák).

Rozhodčí: Černý – Paták, Pospíšil.

Žluté karty: 45+2. Harazim, 75. Kodeš, 78. Hais, 81. Koubek, 84. Čech, 86. Dancák  90. Čmelík – 21. Gning, 46. Bílek.

Držení míče: 53 % : 47 %. Střely na branku: 3:4. Střely mimo: 3:2.
Rohy: 7:3. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 14:12.
Diváci: 6248.

Zadražil – Čech, Čihák, Spáčil – Harazim (63. Čmelík), Kodeš (90. Kaštánek), Dancák, Horák – Vlkanova (46. Koubek), Pilař (76. Hais) – Juliš (74. Náprstek).

FK Teplice:

Ludha – Cykalo, Mareček, Mičević – Švanda (72. Radosta), Bílek (58. Zsigmond, 97. Čerepkai), Havelka (68. Beránek), Harušťák (72. Labík) – Trubač – Horský, Gning (58. Svatek).

První poločas nabídl svižný fotbal, ale bez branek

V teplém nedělním večeru zahájil Hradec sezonu s chutí a aktivně. Už v první minutě získal dva rohové kopy za sebou, jenže ani z jednoho nedokázal výrazněji zahrozit. Svižný a vyrovnaný fotbal začali Tepličtí lehce naklánět na svou stranu po čtvrthodině hry, když přišly dva míče do vápna na Gninga. Zatímco první hlavičku lapil Zadražil bez potíží „do teplých“, v 18. minutě mu ve vzduchu pomohl Čihák, jenž teplickému útočníkovi nedal prostor.

Po občerstvovací pauze se dostal do zajímavé příležitosti Juliš, když na levé straně odvedl skvělou práci Pilař a nabídl mu solidní střeleckou pozici, domácího útočníka ale zradil první dotek a následný pokus už napálil jenom do obránce před sebou. Severočechům se s blížícím závěrem první půle nabízel prostor především na krajích, zejména Cykalo byl v průnicích velmi aktivní, ale Zadražilovo čisté konto ohroženo nebylo.

Krátce před vypršením prvního poločasu se dostalo přivítání od domácího kotle i Adamu Vlkanovovi, jenž se vrátil pod Bílou věž po štaci v Plzni a chorzowském Ruchu. Dvě nastavené minutky již nic dalšího vyjma žluté karty pro Harazima za taktický faul na Gninga dalšího nepřinesly a velmi vyrovnaná první část duelu skončila bez branek.

V dramatickém závěru vystřelil tři body Spáčil

Ani začátek druhých 45 minut nebyl vůbec mdlý. Východočeši byli aktivnější a měli převahu, jejich rohy ale neměly takový efekt, jaký by si přáli. Do hry se Zadražil dostal až po osmi minutách, kdy jej zkoušel překopnout z půlky Bílek, hradecký gólman se ale dokázal včas vrátit na pozici. Hosté si vytvořili asi největší příležitost dosavadního průběhu dvacet minut před koncem. Švanda ustál situaci na pravé straně a přepustil balon pro Zsigmonda, který poslal centr do šestnáctky pro naskakujícího Harušťáka. Jeho zakončení hlavou přišlo vhod ještě Horskému, jenž mohl dorážet, slabý pokus ale Zadražil skryl pod svým tělem.

Hradečtí kontrovali prakticky z protiútoku, kdy se po zmatcích ve vápně nabídla střela z druhé vlny pro Koubka, obránce před sebou ale neprostřelil. S blížícím se koncem zápasu začínaly přicházet i žluté karty. V poslední čtvrthodině jich schytali domácí rovnou šest, navíc přišli o kapitána Kodeše, který se ve vlastním vápně tvrdě srazil s gólmanem Zadražilem a ze hřiště byl odnesen na nosítkách.

To nejhorší mělo však teprve pro Hradec přijít. Přesně v devadesáté minutě rozehrávali Tepličtí roh a míč se dostal ke Zsigmondovi, který střílel z úhlu. Pokus pravděpodobně letící mimo branku ale Čihák tečoval do vlastní kasy a aréna vyjma sektoru hostí utichla. Zkoumání u videa však ukázalo, že Trubač zahrál roh dvojím dotekem a devítiminutové nastavení se rozjelo za stavu 0:0. A tak to v 5. nastavené minutě po rychlé kombinaci nakrátko vzal na sebe Karel Spáčil, Ludha jeho pokus zpoza šestnáctky vyrazil jenom do tyče, od které se míč odrazil do sítě. Nádherná střela tak vynesla Votrokům tři důležité body a cenné vítězství.

Hodnocení Davida Horejše

Hodnocení Zdenka Frťaly

„Po prvním poločase jsem kluky chválil za obrannou fázi, protože jsme celý zápas nepustili domácí do nějaké větší příležitosti. V první půli jsme mohli některé situaci využít, ale chyběla nám v nich větší kvalita. To nás bohužel provází dlouhodobě už od předcházejícího ročníku, opět jsme tam měli mnoho nevynucených ztrát. V útočné fázi jsme nebyli dostatečně kvalitní, do druhé půle jsme provedli několik změn, zamíchali jsme rozestavením a poslali na trávník jiné hráče. Ani to ale nevedlo k tomu, abychom si, krom hlavičky Svatka po standardce, vypracovali brankovou příležitost. Nakonec jsme ale nějaké dvě, tři měli. Domácí nám pak dali gól tečovanou střelou a tím zápas skončil.“