Hradečtí duel se Žižkovem zvládli, rozhodla Žaludova dělovka

15. 5. 2024   |   Tomáš Kalas
Netradičně ve středu odehráli hradečtí dorostenci U19 vložené kolo, když na Bavlně přivítali Žižkov. Důležitá výhra se nerodila přitom snadno, definitivní odpor soupeře Votroci zlomili až v závěrečné půlhodině. Gól Petra Žaluda ze 66. minuty byl tím vítězným a po výsledku 3:1 tak drží Hradečtí stále kontakt s čelem tabulky.
37. kolo, středa 15. 5. 2024, 10:00

FK Viktoria Žižkov

3:1
1:0

Branky a nahrávky: 32. Binar, 66. Žalud, 78. Hampl (Adeyemi) – 61. Adeyemi (vlastní).

Rozhodčí: Fišer – Vykopal, Hofman.
Žluté karty: 88. Binar – 75. Janovský.
Diváci: 60.

Novotný – Blažek (85. Karel), Adeyemi, Sejkora, Safir, Rejman, Mokrejš (85. Jirout), Žalud (67. Zeman), Binar, Ponikelský (52. Polák), Hampl (85. Moravčík).

FK Viktoria Žižkov:

Řezanina – Kasík (74. Marek), T. Ret, Rulf (85. Materna), Čech (74. Votava), Žížala, Janovský (77. Pešek), F. Ret, Růžička, Wesolowsky (85. Kejval), Charvát.

Hradec měl převahu, do vedení šel krásným gólem Binara

Úvod se nesl ve znamení jasné hradecké převahy. Žižkov vycházel především z obranného bloku a v prvních deseti minutách neměl Novotný absolutně žádnou práci ve svém území. Votroci hráli především kombinační fotbal, ani oni ale nezapsali výraznější šanci. Týmu zpod ikonického vysílače však stačil jeden brejk, aby z toho byla největší šance dosavadního průběhu utkání. Šikovný výhoz na Filipa Reta otevřel levou stranu, načež následoval centr na Žížalu, který v 15. minutě z nadějné pozice minul.

Hradec zahrozil v 21. minutě, když přišel zprava výborný míč do malého vápna na Hampla, jehož hlavičku musel vytáhnout Řezanina na rohový kop. Žižkovští spoléhali především na centry a po půlhodině hry mohli jít klidně do vedení, Žížala se na zadní tyči dostal nejvýše, zakončení však šlo příliš do země a dopadlo před brankovou čáru.

Skóre se změnilo ve 32. minutě, kdy zahrávali domácí přímý kop přímo proti na ose hřiště. K němu se postavil Adam Binar a nekompromisním zakončením do vinglu nedal žižkovskému gólmanovi šanci. Jenže mohlo být také rychle srovnáno. Votroci ztratili míč na půlce a rázem z toho byl rychlý kontr. Charvát byl ve vyložené šanci sám před Novotným, avšak střílel těsně vedle tyče.

Žižkov srovnal, jeho odpor zlomila Žaludova pumelice

Začátek druhého poločasu už byl vyrovnanější. Zajímavě se jevil brejk po ubráněné standardní situaci Žižkova v 54. minutě, kdy Hampl po levém křídle vyvezl míč do vápna a sehrával pod sebe na Poláka, jehož zakončení z první ale letělo vysoko nad. O čtyři minuty později propadl míč po rohu na nepokrytého Blažka, pokus se slabou razancí ale Řezanina lapil.

Po hodině hry už Žižkov srovnal. Centr z levé strany nešťastně zahrál před dotírajícím Žížalou Adeyemi tak, že překonal svého vlastního gólmana přes bližší tyč. O šest minut později bylo vše ale zase jinak. Adeyemi se „vykoupil“, když čistě odebral na polovině Žížalovi míč a rozhozenou obranu hostí potrestal Petr Žalud. Ten dostal nabito kousek za šestnáctkou a nekompromisní bombou do vinglu strhl vedení opětovně na hradeckou stranu.

Od té doby si Východočeši vývoj utkání hlídali. Pojišťovací gól přidal v 78. minutě Matěj Hampl. Žižkovský signál v podobě netypické rozehrávky rohového kopu vůbec nevyšel, Adeyemi vytáhl míč do brejku, načež vyslal do sólo úniku právě Hampla, jenž sám před Řezaninou nezaváhal. Tím tak bylo o zápasu prakticky rozhodnuto a Hradec bezpečně dovedl utkání k důležitým třem bodům, kterými se dotáhl na čelo ligové tabulky.

Hodnocení Bohuslava Pilného:

„Vítězství se nerodilo lehce, protože soupeř byl kvalitní. My jsme si pomohli pěkným gólem ze standardky, nicméně potom jsme na něj nedokázali navázat, Žižkov nás zlobil, díky svým šikovným hráčům zvládal rychlé přechody. Vše vyvrcholilo srovnáním na 1:1, ale já si cením toho, že to naším mužstvem neotřáslo. Za vítězstvím jsme si šli a přidali jsme výstavní branku, kterou vstřelil Petr Žalud. Třetím gólem jsme se pak uklidnili. Z tohoto pohledu u nás panuje spokojenost. Herně tam máme dobré, ale i horší věci.“