Čekání na výhru v Pardubicích pokračuje, oslabený Hradec na rivala nestačil

24. 8. 2024   |   Adam Horáček
První dějství utkání mnoho fotbalové krásy nepobralo. Oba celky hodně kazily, kouskovaly hru fauly a vážnější ohrožení brány soupeře fanoušci neviděli. Zkraje druhé půle šli domácí do vedení a záhy po červené kartě Petráška hráli v početní převaze. Branka Čiháka ve druhém východočeském derby za sebou srovnala stav a dala Hradci naději na bodový zisk. Ta však vyhasla po gólu Vacka, který střelou z bezprostřední blízkosti rozhodl bitvu o východní Čechy.
6. kolo, sobota 24. 8. 2024, 20:00

FK Pardubice

2:1
0:0

Branky a přihrávky: 48. Patrák (Leipold), 80. Vacek – 57. Čihák (Vlkanova).

Rozhodčí: Černý – Paták, Podaný.

Žluté karty: 68. Šehić, 73. Simon, 81. Krobot, 83. Vacek, 90+8. Stejskal – 45+1. Petrášek, 68. Čihák, 68. Rolko (mimo hřiště), 90+1. Klíma, 90+9. Mihálik.

Červené karty: 52. Petrášek.

Držení míče: 56 % : 44 %. Střely na branku: 5:4. Střely mimo: 2:3.

Rohy: 5:8. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 16:12.

Diváci: 4276.

FK Pardubice:

Stejskal – Surzyn, Noslin, Jindra (77. Šimek), Šehić (88. Mareš) – Vacek, Solil – Leipold (88. Zifčák), Simon, Patrák (77. Míšek) – Zlatohlávek (71. Krobot).

Zadražil – Čihák, Petrášek, Spáčil – Klíma, Kodeš (90. Kaštánek), Dancák (82. Náprstek), Horák (85. Krejčí) – Juliš (82. Šašinka), Vlkanova – Mihálik.

Nezáživný první poločas nenadchnul

První regionální derby sezóny rozehráli ze středového kruhu domácí a hned v úvodu vybojovali rohový kop. V prvních pěti minutách duelu byl míč převážně na kopačkách červeno-bílého celku, nicméně první větší šanci si vypracovali hosté. Juliš potáhl balón po pravé straně a dostal se až k zakončení, jenže z úhlu trefil pouze brankáře Stejskala. Hra kouskovaná drobnými fauly se přelévala z jedné poloviny hřiště na druhou a nebezpečnější akce v úvodu nenabídla. Bezmála tisícovka fanoušků Votroků dorazivších z východočeské metropole vytvářela na nezcela zaplněném stadionu atmosféru hodnou zápasu jako je bitva o východní Čechy.

Ve 20. minutě zahrávali Hradečtí přímý kop z pravého rohu šestnáctky. Centr Vlkanovy skončil na hlavě Čiháka, který se vymrštil vysoko do vzduchu, avšak svoji střelu neusměrnil tak, aby s ní měl domácí gólman hlubší problémy. Aktivita Votroků rostla a v polovině prvního poločasu černo-bílí převzali iniciativu. Mnoho nepřesností nicméně vedlo ke ztrátám a zisku míče pro tým z jižněji položeného města. Jako by se potvrzovalo, že fakt, kdy Pardubičtí v této sezóně ještě neskórovali doma, a naopak Hradečtí venku, něco vypovídá.

První dějství moc krásy divákům nenabídlo, oba týmy hodně kazily a přerušovaly hru nedovolenými zákroky. Mužstva se snažila těžit z nakopávaných balónů, to však růže ani na jedné straně nepřineslo. Pardubičtí se párkrát dostali před branku hostů, proti pevné defenzivě Hradce si ovšem pokaždé vylámali zuby a neměli pak čím kousat. Zato domácí brankář Stejskal se v první pětačtyřicetiminutovce zapotil více než jeho kolega na druhé straně. Se všemi střeleckými pokusy Votroků si ale dokázal poradit a do kabin se šlo za bezgólového stavu.

Více fotbalová, ale zároveň vyhrocená druhá půle

Pardubice se ještě v aktuálním ročníku neprosadily ve druhé půli, to však již po necelých dvou minutách přestalo platit. U pravé lajny sehráli tandem Solil s Leipoldem, a dvěma přihrávkami tak vyřadili levou stranu hradecké obrany. Druhý zmiňovaný naváděl míč, sklepl na penaltu osamocenému Vojtěchu Patrákovi a ten se ránou pod břevno do protipohybu Zadražila nemýlil. Záhy přišla pro Votroky další rána. Po nešťastném kopanci Petráška na Solila s úmyslem odkopnout kulatý nesmysl uviděla nová akvizice Hradce druhou žlutou kartu a byla nařízena penalta. Mezitím, co se hráči pošťuchovali a rivalita byla znát i na hřišti, VAR vytáhl zákrok mimo pokutové území a žlutou kartu pro Petráška změnil na přímou červenou.

To by však nebyli Votroci, aby se jejich černo-bílá síla brzy neukázala. Vlkanovův míč pár okamžiků po rozehrání rohového kopu si hlavou našel Filip Čihák a v 56. minutě střelou, která se odrazila od země jako koníček, srovnal stav utkání. O pár minut později zahrozil tým z města Perníku. Vzdušná přihrávka Šehiće proskákala vápnem až na Leipolda, jenž zavíral pravou tyč. Jeho zakončení z první mířilo zhruba metr nad horní tyč hradecké brány. Vyhrocenost klání se projevovala kromě ochozů také na hřišti víc a víc. Hlavní arbitr byl častokrát nucen při potyčkách od sebe odtrhávat hráče a z důvodu snížené viditelnosti způsobenou dýmem z tribun se pár minut nehrálo.

V 80. minutě rozehrávali Pardubice od rohového praporku a kvůli nedůrazu u malého vápna se podařilo Noslinovi poslat míč před bránu. Po smolném odrazu práskl ve skluzu do balónu kapitán Kamil Vacek a obohatil gólový účet zápasu – 2:1. Hosté tak poprvé v sezóně inkasovali v jednom utkání dvě branky. Hradec hrající již potřetí v početní nevýhodě hrál ke konci mače vabank a domácí hrozili z rychlých protiútoků. Nebezpečně vypadal únik tři na jednoho, jenže Leipold situaci nevyřešil pro Pardubice vůbec dobře. Přihrávku pod sebe zhatil Klíma a akce skončila ziskem hostů. Desetiminutové nastavení přineslo napínavý závěr, všechny naděje Hradce držel Zadražil. Bohužel pro černo-bílé, marně. Votroci první venkovní body nevykřesali a na výhru v české nejvyšší soutěži na půdě odvěkého rivala si také ještě musí počkat.

Hodnocení Jiřího Saňáka

„Když se hrálo v 11 hráčích, byla to v prvním poločase bitva o každý metr. Jsem rád, že jsme byli kompaktní a více na míči. Hradec evidentně přijel s cílem hrát na brejky. První poločas to opravdu vykazovalo známky derby, bojovalo se o každý centimetr. Ve druhém poločase krásná akce na 1:0, utkání se odšpuntovalo i emočně. Potom následovala červená karta. Měl jsem trochu obavu, protože Hradec umí hrát v deseti, dokázal to už několikrát v této sezoně. Obzvlášť, když vyrovnal po dohrané standardce. Ale myslím si, že kluci si za tím dnes šli. Velmi si toho ceníme.“