Zdeněk KREJČÍ

9. září oslaví své 80. narozeniny velký patriot hradecké kopané- pan Zdeněk Krejčí. Ten v černobílém dresu odehrál 12 mistrovských sezón a na lavičce Spartaku Hradec Králové „odkaučoval“ celkem 10 sezón.

Narodil se ve Dvoře Králové 9.9.1928. Jako správný kluk byl den co den na hřišti a bylo samozřejmostí, že oblékl dres místního SK. Tam odehrál většinu svých mládežnických utkání, s výjimkou několika zápasů, kdy nastupoval za klub v Jaroměři, protože tam navštěvoval místní gymnázium. Ale jelikož rodiče neměli na placení školy, vrátil se po roce zpět do Dvora a tam se doučil na obchodního příručího. Měl velkou oporu v Bedřichu Hubeném, místním majiteli obchodu s potravinami, u kterého byl na praxi. Ten mu umožňoval trénovat s místním týmem a podporoval ho.

Po dovršení 18ti let a hlavně po skončení světové války odešel se svými kamarády do Liberce (1947-1949), kde pravidelně nastupoval za dospělé v týmu Rapidu Liberec. V té době tento klub hrál krajský přebor. Zde vydržel dvě sezóny, ale protože byla jeho matka těžce nemocná, vrátil se k rodičům. Ne již do Dvora, ale do Jaroměře- Josefova, kam se přestěhovali. Do vojny nastupoval za místní Jiskru v krajském přeboru (1949-1950).

Vojenskou základní službu absolvoval v nedalekém Hradci Králové za LVA Hradec Králové (1950-1952). Klub hrál své mistrovské zápasy na hřišti u nemocnice, kde později Zdeněk Krejčí zažil nádherné fotbalové okamžiky. V týmu se setkal se svými budoucími spoluhráči- Mirkem Andrejskem a Rudou Galbičkou. Dále s Josefem Říhou z Teplic, Albínem Kosibou ze Žiliny, Ludou Molnárem z Interu Bratislava a dalšími. Na tu dobu byly v LVA dobré podmínky. Hráči se mohli věnovat pouze fotbalu a do služeb prakticky nechodili.

V roce 1952 si Zdeňka Krejčího přímo z vojny přivezl do nově se rodícího týmu Spartaku Hradec Králové nový sekretář klubu pan Jan Petrák. Dále se podařilo Spartaku angažovat Miroslava Michálka, Zdeňka Macka a brankáře Matyse. Do funkce hrajícího trenéra byl získán nejlepší fotbalista všech dob- pan Josef Bican. Ten naučil votroky hrát technický fotbal a dal fotbalu v Hradci Králové další směr. Bohužel byl na popud komunistických funkcionářů po dvou sezónách nesmyslně vyhozen.

Avšak parta okolo Krejčího, Andrejska, Michálka a dalších dokázala v roce 1955 vybojovat poprvé v historii klubu postup do 1. ligy. V roce 1958 zaznamenal Spartak sestup do 2. ligy, ale v Hradci byla tak výborná parta, že mužstvo dokázalo okamžitě postoupit zpět a dokonce vybojovat hned v prvním roce po návratu mistrovský titul. Zdeněk Krejčí se stal dvorním nahrávačem Míly Kvačka. Poté v černobílém dresu odehrál ještě 3 sezóny a v roce 1963 zakončil svoji bohatou hráčskou kariéru.

Okamžitě začal trénovat a jak jinak než v černobílém dresu. Nejprve připravoval mládež a poté, když se v roce 1969 A týmu v soutěži nedařilo, vystřídal na postu hlavního kouče Otu Hemeleho. Celkově strávil na lavičce Spartaku úctyhodných 10 sezón a je dodnes nejdéle působícím trenérem v hradeckém klubu.

Pan Zdeněk Krejčí byl úspěšným trenérem i v zahraničí. Působil v letech 1980-1983 a 1986-1988 na Kypru v Apollu Limasol, se kterým sehrál mnoho podařených utkání, třeba proti FC Barcelona.

Nepřehlédněte

Rozhovory

Cením si síly našeho týmu, přiznává Daniel Horák

Aktuální zprávy

Jízda směr Evropa nezpomaluje, Votroky čeká odveta na Hané

Mládež

Zlatí Votroci! Kategorie U12 slaví mistrovský titul