Utkání Hradce se Slavií je vyprodané
V předcházejícím ročníku se oba celky střetly dvakrát, v obou případech se radovali Pražané. Hned v 1. kole celé soutěže se černo-bílí představili ve Fortuna Areně. Nepovedl se jim ale vstup do utkání a po čtyřech minutách prohrávali 0:1 po trefě Micka van Burena. Pojišťovací branku přidal ve druhé půli Mojmír Chytil. Ve 30. kole se pak oba kluby střetly pod Bílou věží. Do vedení šla opět Slavia, která díky slepeným gólům Lukáše Provoda a Ondřeje Zmrzlého třímala na konci první půle již dvoubrankový náskok. V 91. minutě snížil Karel Spáčil, srovnat však Hradečtí nestihli.
SK Slavia Praha byl založen roku 1892. Hned na první výborové schůzi byly odsouhlaseny červená a bílá jako oficiální barvy a hvězda cípem dolů jako klubový znak. Zajímavostí je, že sešívané dresy používají Pražané už od svého prvního utkání v roce 1896. Svěřenci Jindřicha Trpišovského hrají svá domácí utkání ve Fortuna Areně, známé jako Eden, kam může zavítat až 19 370 diváků.
Slavia se řadí mezi nejúspěšnější tuzemské celky. Její vitrínu s trofejemi zdobí sedm titulů v samostatné české lize, poslední z ročníku 2020/21, a sedm národních pohárů. V aktuální sezóně mají Pražané slušně našlápnuto k tomu, aby přidali další ligovou trofej. Ve dvanácti kolech dosud neutržili jedinou porážku a radovali se i po derby se Spartou. Svou kvalitu dokazují i v Evropské lize, kde remizovali s Ajaxem Amsterdam, výhru zapsali na trávníku bulharského Ludogorce.
Vzájemná ligová bilance hovoří lépe pro celek z hlavního města republiky. Ten se z výhry radoval sedmadvacetkrát, včetně posledních dvou duelů, zatímco Hradečtí pouze čtrnáctkrát. Ve třinácti případech se vítěze najít nepodařilo. Co se žlutých karet týče, mají navrch Votroci (71:51). Vzpomínky na své působení na východě Čech oživí odchovanec Hradce Tomáš Holeš, opačným směrem bude vzpomínat Daniel Samek.
Historické okénko
Když ve čtvrtek 9. května 1963 prohrál Hradec Králové v Bratislavě se Slovanem 0:4, propadl se prvoligovou tabulkou na 12. příčku, což bylo třetí sestupové místo. Los zbývajících pěti kol nebyl vůbec příznivý, jenže uplynul měsíc a před zápasem 25. kola s Dynamem (Slavií) Praha byli Votroci pátí a k definitivní záchraně stačil bodík. Tři výhry v řadě – doma s Ostravou 2:0, senzačně v Prešově 2:1 a doma s Kladnem 2:0 notně promíchaly pořadí v tabulce.
Trenér Oldřich Šubrt, jenž byl u mužstva první sezónu, mohl být spokojený. Tým si zvykal na systém 4-2-4, věčný Jindrův náhradník Milan Paulus měl formu jako zvon – to jaro odchytal deset zápasů v řadě a dorostenecký reprezentant Jiří Dvořák začal pomalu vytlačovat ze sestavy Buránského.
V neděli 9. června 1963, v předposledním kole ligové soutěže, hostil Hradec na svém hřišti v Malšovicích předposlední Dynamo Praha, jehož záchrana se už pohybovala pouze v oblasti teorie. Zdeněk Pičman nastoupil ke svému 500. utkání v černo-bílých barvách. Šéf hradecké lavičky poslal na hřiště sestavu: Paulus – Pičman, Hledík, Kománek – Pokorný, Deutsch – Dvořák, Kvaček, Šonka, Tauchen, Zikán.
Hned po úvodním hvizdu zatlačili domácí Dynamo do defenzivy a výsledkem náporu byla v 5. minutě vedoucí branka. Dvořák ideálně nahrál Tauchenovi a ten poslal míč obloukem přes brankáře Jonáka. Bojující hosté ve 14. minutě po nedorozumění v obraně skóre srovnali, a tak skončil první poločas remízou.
Jiří Dvořák, který za celý zápas nezkazil jediný míč, si v 60. minutě připsal veledůležitý vedoucí gól. V tom čase střídal slabého Kvačka Černý, jenž se postavil do obrany a v útoku hrál Kománek. Následující 74. minuta přinesla překvapení pro pražského brankáře, diváky i Gustava Deutsche. Ten se z velkého vápna trefil bodlem k tyči. Byl to jeho první a také jediný prvoligový gól.
Výhra 3:1 byla pro Votroky čtvrtou v řadě, z bojů o záchranu bylo najednou 5. místo v tabulce, a to ještě nebyl konec. Senzační sérii pěti vítězných zápasů završili Východočeši 15. června v Praze na Julisce, kde deklasovali úřadujícího mistra ligy – Duklu Praha 3:0.
Na zápas si už nyní můžete vsadit u generálního partnera klubu, společnosti Tipsport.