Votroci přivítají nováčka. Pod Lízátka dorazí Dukla Praha

před 2 dny   |   Vojtěch Vrba, Jiří Rádl
Ani přes srdnatý výkon svěřenců Davida Horejše se Hradci v Ostravě bodovat nepodařilo, Východočeši se tak na Malšák vrátili s prázdnou. Na domácím pažitu je v rámci 5. kola Chance Ligy čeká duel s pražskou Duklou. Tu přivítají na břehu řeky Orlice již tuto sobotu od 14:30.

Poslední prvoligové střety těchto celků se datují do sezóny 2016/17. V prvním z nich, který se odehrál na půdě Pražanů, padli Votroci 0:3. Ve druhém klání, které se uskutečnilo ještě na starém Všesportovním stadionu, dokázal celek z hlavního města republiky opět zvítězit. Dukla zde vyhrála 2:0.

Pražský celek byl založen v roce 1948, kdy nesl název ATK – Armádní tělovýchovný klub. Svého nejlepšího období se dočkal v 60. letech minulého století. V této éře získal čtyři mistrovské tituly v řadě, které mohl slavit na nově otevřeném stadionu – Julisce. Ta je zdejším hráčům domovem dodnes, během utkání ji může navštívit až 8150 diváků. Ikonickými barvami klubu jsou žlutá a vínově červená. Mužstvo z Dejvic aktuálně vede zkušený trenér – Petr Rada.

V novodobé historii se Dukla z prvoligového triumfu zatím nikdy neradovala. Stejně tomu tak je i v rámci Českého poháru. Za zmínku ale stojí několik účastí v evropských pohárech před rokem 1993, kdy na Julisku zavítal například Inter Milán, Manchester United či FC Barcelona.

Také novodobá ligová bilance hovoří v prospěch fotbalistů z hlavního města republiky. Ti se z výhry radovali celkem devětkrát, přičemž s Hradcem doposud sehráli deset zápasů. Votroci Duklu od roku 1993 v první lize nikdy neporazili. Ze vzájemných klání zatím brali jen jediný bod. Tato fakta dokládají také statistiky vstřelených branek, ve kterých Pražané vedou poměrem 22:3. Východočeši zatím ve vzájemných střetech nasbírali o čtyři žluté karty méně, než klub z Dejvic (14:18). V kartách červených však vedou 2:0. Pevně věřme, že toto nelichotivé vedení již nenavýší.

Ceny vstupenek – sezóna 2024/25

Historické okénko

Dukla Praha, mužstvo, které v 60. letech bylo jedním z nejlepších v Evropě. Získalo jedenáct titulů mistra Československa a mělo ve svých řadách osobnosti, které se vynikajícími výkony zapsaly do historie nejen pražského klubu, ale i národního týmu.

V neděli 11. října 1959 byl v Hradci Králové fotbalový svátek. 13 000 diváků dorazilo k hřišti U nemocnice, zvědavých na vedoucí tým tabulky – Duklu Praha, která přijela do Hradce v roli velkého favorita. Už tenkrát se v Dukle trénovalo dvoufázově, což bylo na hře vidět. Pluskal udivoval jako druhý stoper, krajní obránci útočili v křídelních prostorech, mužstvu nechyběla kombinace, vtip a předvídavost.

Na hřišti se objevili reprezentanti Kouba, Šafránek, Novák, Pluskal, Masoput a Borovička. Domácí měli na Duklu smůlu, šestý mistrovský zápas, a ještě nikdy ji neporazili. Trenér Spartaku Szedlacsek poslal na škvárové hřiště hráče: Jindra – Andrejsek, Hledík, Pičman – Krejčí, Michálek – Tauchen, Pokorný, Kvaček, Čermák (Černý) a Malík.

Hradečtí zahájili hru mohutným náporem a po celý první poločas měli znatelnou převahu. Zasloužené vedení získal Spartak ve 33. minutě, kdy Malík, po ideální přihrávce Tauchena, vstřelil vedoucí branku. Hned v následující minutě vykopl Andrejsek míč z prázdné branky. V závěru dějství pak Hradec svůj nápor ještě více vystupňoval. Ve 41. minutě dal Malík druhou branku.

Hradečtí ani ve druhém poločase nepolevili v náporu, v 65. minutě kopal Kvaček trestný kop. Tvrdou přízemní střelou z třicetimetrové vzdálenosti překvapil Koubu a Hradec vedl 3:0. Za tři minuty vyměnil trenér Musil nejslabšího hráče Dukly Borovičku Brumovským. Změna jeho týmu prospěla, Dukla získala mírnou převahu, kterou korunoval brankou Masopust. Hradečtí se však nedali, znovu přidali, patřil jim závěr utkání a zasloužená premiérová výhra 3:1.

Všichni hráči bojovali od začátku až do konce, pochvalu zasloužil v brance spolehlivý Jindra, v obraně dominoval Hledík, který v hlavičkových soubojích uhlídal nebezpečného Pluskala. V záloze byl výborný neúnavný Krejčí a v útoku pak Malík s Tauchenem. Teprve v průběhu sezóny 1959/60 se ukázalo, jak důležitá výhra to byla. Dukla se stala největším soupeřem Votroků v boji o první místo, když pak na jaře 1960 Hradec v Praze uhrál bezbrankovou remízu, mohl slavit svůj první a zatím i jediný mistrovský titul.

Na zápas si už nyní můžete vsadit u generálního partnera klubu, společnosti Tipsport.