Solidní výkon na Spartě body nepřinesl, Votroci se s první ligou loučí

20. 5. 2017   |   Redakce
Votroci cestovali na pražskou Letnou s nadějí, že do bojů o setrvání v soutěži urvou se Spartou Praha nějaký ten bod. Bohužel, přání se začalo bortit ve 24. minutě, kdy inkasovali poprvé, a to z kopačky Václava Kadlece. Sparťanští fotbalisté pak ještě navýšili skóre díky trefám Šurala a Lafaty. V samotném závěru stačil kosmeticky upravit skóre už jen Adam Vlkanova. Při výsledcích konkurentů ze spodu tabulky, remíza Jihlavy a vítězství Bohemians Praha 1905, se Votroci po roce působení v ePojisteni.cz lize loučí.

Úvod zápasu nepřinesl nijak zásadní převahu domácích. Sparta se sice první minuty držela více na míči, branku Ottmara ale zpočátku příliš neohrozila. Hradečtí se poté také osmělili k útočné aktivitě a jejich snaha po deseti minutách hry přinesla i první větší rozruch ve vápně. Pázler dostal přihrávku na levou stranu, kterou následně posunul na Malinského, jenž ještě hledal před malým vápnem stojícího Martana. Ten se sice dostal do koncovky, balón ale defenziva Pražanů poslala na rohový kop.

Předchozí situace jakoby Votroky nabudila, protože následující chvíle zápasu začaly patřit jim. A byla z toho znovu hodně dobrá příležitost, tentokrát pro Milana Černého, kterému míč do pokutového území naservíroval po efektivní kličce Malinský. Ani z této příležitosti se však skóre neměnilo.

Hosté svoje úvodní příležitosti nevyužili a jak být efektivní v koncovce, ukázali Sparťané chvíli na to. Ve čtyřiadvacáté minutě domácí dostali míč na levou stranu hradeckého velkého vápna, odkud ho skluzem poslal Vatajelu ještě před malé vápno a Václav Kadlec poté zkušeně z otočky zamířil k pravé tyči – 1:0.

Inkasovaná branka hosty nepoložila, následně se však k nějaké akci, ze které by mohli najít odpovědět, nedostali. A tak podruhé udeřila Sparta a nutno podotknout, že to bylo prakticky z druhé její příležitosti v utkání. Opět u toho byl Vatajelu, který tentokrát do vápna centrovalo z levého křídla. Míč se mu podařilo dopravit až na kopačky Šurala, na něhož obrana Hradce zapomněla a situace Východočechů tak rázem byla o hodně složitější – 2:0.

Do konce poločasu ještě Hradec mohl odpovědět a udělat si tak do druhé poloviny utkání lepší pozici. Až skoro od pravého rohového praporku nacentroval po zemi Plašil, jehož přihrávka se odrazila se štěstím na Milana Černého. Jeho prudká rána z první však zamířila centimetry vedle pravé tyče Bičíkovy branky.
Do druhé půle udělal trenér Havlíček hned dvě změny. Do útoku poslal namísto Pázlera mladého Šípka a Janouška nahradil ve středu zálohy Trubač. A úvod druhé pětačtyřicetiminutovky patřil opět mužům v bíločerné kombinaci dresů, kteří byli aktivní a několikrát se dostali na dostřel Bičíkovy svatyně. Ale vše nakonec bylo stejné jako v úvodu utkání. Když se „rudí" dostali po několika minutách na dostřel hradecké branky, okamžitě se gólově prosadili. A střelcem nebyl nikdo jiný než kanonýr Lafata, který dostal míč na velké vápno a s klidem ho uklidil k pravé tyči.
Prapor hradecké snahy pozvednul mladý Šípek dvacet minut před koncem, když si naběhnul na rozehraný rohový kop za velké vápno, vystřelil a jeden ze sparťanských hráčů ho ještě tečoval. Bičík v brance Sparty neměl šanci zakročit, 3:1. Vstřelený gól vlil Hradečákům sil do žil a v určitých pasážích domácím zatápěl. Ovšem Sparta je zkušené mužstvo a vývoj utkání si hlídala. Vyjma situace z 90. minuty, kdy Malinský ideálně centroval a Adam Vlkanova hlavou uklidil do sítě. Na vyrovnání však už bylo bohužel málo času.

Velmi solidní výkon Hradce Králové na body nestačil a po roce působení mezi českou fotbalovou elitou se loučí.

AC Sparta Praha – FC Hradec Králové 3:1 (2:0)

Branky: 24. V. Kadlec, 31. Šural, 55. Lafata – 70. Šípek, 91. Vlkanova. Rozhodčí: Jílek - Kubr, Boček. Počet diváků: 8234.ŽK: 90. Juliš - 51. Mudra, 61. Martan, 85. Plašil.

Sestavy: AC Sparta Praha: Bičík - Zahustel, Karavajev, M. Kadlec, Hybš - V. Kadlec (73. Juliš), Vácha, Lafata, Sáček, Vatajelu (90. Čermák) – Šural (86. Frýdek).

FC Hradec Králové: Ottmar - Plašil, Čech, Bederka, Mudra (81. Vlkanova) - M. Černý, Schwarz, Malinský, Janoušek (46. Trubač), Martan – Pázler (46. Šípek).