Neuznaný gól? Mrzí, přiznává Matěj Koubek

29. 3. 2023   |   Petr Šatalík | Foto: FAČR
Na přípravné dvojutkání reprezentačního výběru U21 byl povolán také Matěj Koubek. Na trávník se dostal v zápase s Nizozemskem, ve kterém dokonce vstřelil branku. Sudí mu ji však chybně upřeli kvůli ofsajdovému postavení. Hradecký útočník se tak opět koncentruje na domácí soutěž a věří, že si ji v příští sezóně zahraje v nové multifunkční aréně pod Lízátky.

Matěji, jak celkově hodnotíš sraz reprezentace U21 před blížícím se Mistrovství Evropy?
Určitě pozitivně. Myslím, že jsme měli fantastické podmínky co se týče hotelu i tréninkových ploch. Ve Španělsku je perfektní počasí, takže si rozhodně nemůžeme na nic stěžovat. Měli jsme ideální podmínky pro přípravu. Vyústěním byly dva přípravné zápasy s velice kvalitními týmy, které jsme svým výkonem i výsledkem zvládli, takže březnový sraz považuji za úspěšný.

Zasáhnout jsi měl už do prvního duelu s Belgií, stál jsi připravený u rozhodčích. Co se stalo?
Ano, to je pravda, měl jsem jít do utkání kolem 60. minuty. Jenže shodou okolností byl vyloučen Filip Kaloč, takže se střídání muselo změnit. U postranní čáry jsme v tu chvíli stáli tři – já, Adam Karabec a Michal Ševčík. Nakonec se do hry dostal pouze Michal. S Adamem jsme se na hřiště vůbec nepodívali.

Nakonec jsi tedy naskočil až do zápasu s Holandskem, ve kterém jsi odehrál druhý poločas. Trápí tě, že utkání skončilo pouze plichtou 1:1?
Myslím si, že když se na to člověk podívá objektivně a s chladnou hlavou, tak musí uznat, že remíza s Nizozemskem je určitě dobrý výsledek. Jedná se o velice kvalitní mužstvo, které disponuje hráči, kteří nastupují v top evropských klubech. Z tohoto pohledu si myslím, že výsledek nás trápit nemusí, naopak jsme si dokázali, že jsme schopní se vyrovnat i těm nejlepším týmům, proti kterým dokážeme podat špičkový výkon.

V 81. minutě jsi dal regulérní branku, která však byla chybně posouzena jako ofsajd. Pro tebe by to byl první gól v reprezentaci, to zamrzí dvakrát, že?
Je to tak. Šulcík (Pavel Šulc) mi tam skvěle sklepl balón a mně se podařilo nabídnutou šanci proměnit. Bohužel, pomezní rozhodčí odmával ofsajd, kvůli kterému branka neplatila. Přiznám se, že při hře jsem to potom už neřešil, bral jsem to jako hotovou věc, protože na zápase nebyl přítomný VAR. Hned po utkání mi ale trenéři i spoluhráči říkali, že to ofsajd nebyl. Zpětně mě to tedy mrzí, ale myslím si, že i tak jsem odehrál slušný poločas, takže je na čem stavět. Věřím, že jsem se ukázal v dobrém světle.

Jaký máš celkově dojem ze svého vystoupení v utkání? O tvé trefě už jsme mluvili, ale i díky tvé práci jste v závěru zápasu Nizozemce zamkli a byli blízko k vítězství...
Určitě mám ze svého výkonu dobrý pocit. Myslím, že jsem odehrál slušný poločas, zároveň musím říct, že se to povedlo nám všem jakožto týmu. Z nepříznivého výsledku jsme udělali remízu, což proti takto kvalitnímu soupeři není vůbec jednoduché. Současně jsme ukázali, že máme morální sílu. Jsem tedy spokojený, branka by samozřejmě byla naprosto perfektní, ale věřím, že jsem prokázal, že na této úrovni mohu nastupovat a hrát.

S kým bydlíš na srazu na pokoji?
Na pokoji jsem s Michalem Beranem, se kterým se dlouhodobě přátelím už od doby, kdy jsme spolu hráli za Bohemians. V tomto směru jsem naprosto spokojený, protože se oba dobře známe.

Je příjemné mít na reprezentační akci parťáky z klubu?
Určitě je to výhoda. Tím, že nás tu je z Hradce hodně, tak je to pro nás lepší v tom, že se přece jen o něco lépe známe. Musím ale říct, že parta kluků, která je tady pohromadě, je skvělá. Všichni vycházejí se všemi, taky už se nějaký ten pátek známe, takže v tomto ohledu tu vše funguje na jedničku.

V čem je největší rozdíl mezi českou FORTUNA:LIGOU a mezinárodní scénou v kategorii U21?
Asi v technické kvalitě a vyspělosti hráčů. U Nizozemců i Belgičanů bylo vidět, že hrají s obrovským přehledem a klidem. Byli skvěle dovednostně i rychlostně vybavení. Česká liga je ale také velice kvalitní soutěž.

Jak těžké teď bude přepnout zase na FORTUNA:LIGU? Určitě ti nominace na EURO bude ležet v hlavě...
Nominaci na Mistrovství Evropy v hlavě určitě mám, ale přepnout na domácí soutěž těžké nebude, protože jsem si velice dobře vědom toho, že cesta k nominaci vede primárně přes dobré výkony v klubu. Současně vím, že už v neděli nás s Hradcem čeká důležité utkání v Teplicích. Od prvního okamžiku na tréninku budu zase stoprocentně koncentrovaný na úkol, který nás o víkendu čeká.

Chtěl bys na závěr něco doplnit?
Rád bych ještě řekl, že v neděli chceme zvládnout zápas v Teplicích. Chtěl bych poprosit fanoušky o podporu nejen při tomto utkání, ale také v celém zbytku sezóny. Doufám, že to všichni společně zvládneme. Věřím, že mluvím za všechny, když řeknu, že už se hrozně těšíme na nový stadion. My hráči, realizační tým i všichni zaměstnanci klubu uděláme vše pro to, abychom co nejdřív upevnili naši ligovou příslušnost a mohli vše přichystat na velkolepé otevření nové arény.