Mirzo, jak hodnotíš letošní rok přípravek hradeckého klubu?
Jsem pozitivní člověk, takže pozitivně (usmívá se). Vždy se ale najdou věci, které se mohou zlepšit. Důležité je vytvořit pozitivní prostředí, ve kterém se hráči budou cítit uvolněně a budou mít chuť trénovat a zlepšovat se. Myslím si, že v tomhle se nám daří, a proto se nám letos vydařila spousta zápasů. Hráči předvedli pěkné individuální i týmové výkony.
Jak zpětně vnímáš dopad covidu na naše nejmenší fotbalisty? Neuzamkla je pandemie doma u počítačů?
Nemyslím si, že by to děti výrazněji ovlivnilo. Věřím, že chodí sportovat stále stejně. Někde sice jsou ročníky početně slabší, ale jinde jsou zase silnější, a tak to bylo odjakživa, covid na to neměl velký vliv. Za mě je to o rodičích, aby děti přivedli ke sportování. Pak už je jen na nich, zda tomu chtějí věnovat čas a energií. Pokud ne, tak si dítě cestu k počítači stejně najde.
Mladí trenéři mají k dětem blíž
Jak proběhl přesun hráčů z Fotbalové školičky do kategorie U7? Máme tam nové talenty?
Jako každý rok zcela bez problému. Vždy začínáme poslední týden v srpnu. V každé kategorii jsou talentovaní hráči, ale pokud se bavíme přímo o U7, tak tam hned na první pohled vidíme, že někteří kluci fotbalu rozumí. U některých zas musíte byt víc trpělivější, když se zatím do té hry tolik nedostanou. To ale neznamená, že v sobě nemají potenciál. V tomhle věku je to o tom mít trpělivost a čekat, až kluci začnou v té své hlavičce dozrávat a chápat princip hry jako takové.
Hned několika kategoriím se podařilo postoupit na jarní celorepublikový Planeo Cup. Je to důkaz kvalitní práce v klubu?
V předchozích letech se různé kategorie zúčastňovaly závěrečného turnaje, dokonce jsme ho jednou celkově vyhráli. Je to v podstatě jen turnaj a ten vám buďto sedne, nebo ne. Teď se hrají i předkola a když hrajete víc zápasů, tak je samotná kvalifikace náročnější, body se sčítají, týmy se o ně vzájemně obírají. O to složitější nyní je se na turnaj vůbec dostat. Postup tedy určitě vnímám jako úspěch i jako kvalitní práci hráčů a trenérů.
U jednotlivých kategorií v přípravkách se často objevují mladí trenéři, kteří jsou na startu kariéry a chtějí se rozvíjet. Je to správný způsob, jak se vydat na dráhu kouče?
Jsem v Hradci už devátou sezónu a za tu dobu se spousta mladých trenérů, kteří začínali v přípravkách, posunula na pozice u žáků či dorostu, což považuji za skvělou věc, protože je to přirozená cesta. Trenéři mají začít v nižších kategoriích a postupně se vzdělávat, sbírat zkušenosti a posouvat se dál. Mladí koučové mají k dětem blíž, mohou si s nimi zahrát fotbal, předvést dovednosti, cvičení, zablbnout. Děti to potom berou mnohem lépe.
Těším se, až si děti zatrénují na novém stadionu
Jak se ti zamlouvá projekt patronů?
Za mě je to paráda. Je vždy skvělé, když se hráči aktivně zapojí do tréninku, má to pak okamžitě jiný náboj. Je to vlastně podobné tomu, když se do tréninkového procesu zapojí trenér, hráči se pak snaží víc, protože jsou sami více vtažení do hry. Když přijdou fotbalisté z A-týmu, tak je to ještě mnohem silnější motivace. Takže super.
V Malšovicích roste nový stadion. Těší se kluci, že se na něj podívají a budou tam třeba podávat míče hráčům A-týmu?
Ti starší trochu vnímají, že se tu něco buduje, mladší zatím ještě ani nevědí, že se něco staví (směje se). Těšíme se určitě moc, protože kluci půjdou na nástup s hráči, o poločase si zahrají na plném stadionu. Věřím, že se podaří udělat trénink s celým A-týmem na hlavní ploše. Až takové akce začnou, tak budou nadšení.
Je věk v přípravce stále vhodný pro to, aby malé děti nastartovaly svou hráčskou kariéru?
V přípravce budujete vztah k fotbalu i sportu jako takovému. Jestli dítě bude profesionální fotbalista, nikdo neví, ale na trénincích určitě zažije spoustu krásných zážitků, udělá si nové kamarády. Přes turnaje se dostane i do jiných měst, na jiné stadiony, naučí se jistému režimu pravidelnosti. Rovněž rozvine schopnost pracovat ve skupině, být zodpovědný a hrát fair-play. Těch pozitivních věcí je tam spousta, a proto bych doporučil rodičům, aby své dítě na fotbal přivedli.