Je tu ligové derby po 61 letech

17. 9. 2021   |   FC Hradec Králové
Východočeští rivalové Hradec a Pardubice na sebe narážejí relativně pravidelně, derby v nejvyšší soutěži je však velkou vzácností – naposledy se hrálo v dubnu 1960, tedy v sezoně, na jejímž konci se Spartak Hradec Králové radoval z titulu a Dukla Pardubice sestoupila.

Na zatím poslední východočeské derby v nejvyšší soutěži si v neděli 3. dubna našlo cestu na hradecké hřiště U Nemocnice přes patnáct tisíc diváků. Spartak nastoupil v sestavě: Jindra – Andrejsek, Hledík, Pičman – Krejčí, Michálek – Černý, Pokorný, Kvaček, Tomášek, Malík. V průběhu zápasu vystřídal Michálka Macek.

Tehdejší tisk psal o tom, že utkání nevalné úrovně by si bývalo zasloužilo nerozhodný výsledek. Domácí v něm nijak neukazovali, že jsou nejlepším celkem jara, nebylo znát ani to, že Dukla Pardubice naopak ještě ani bod nezískala. Již v páté minutě vyrazil Jiří Hledík hlavou prudkou bombu pardubického Bedřicha Šonky, o deset minut později Mravec přestřelil prázdnou hradeckou bránu.

Rychlý křídelní útočník Dukly Kozman dvakrát zmařil vyloženou příležitost, když přes ležícího brankáře Jindřicha Jindru místo do sítě poslal míč nad břevno a potom zase těsně vedle tyče. Pardubická Dukla po celý zápas praktikovala osobní obsazování protihráčů a domácí nenalezli na tento způsob hry zbraň. Rychlý start na míč a přesné přihrávky hostů znamenaly pro Spartak nepříjemné situace, jen špatná střelba pardubických útočníků zachránila Jindrovu branku od pohromy.

Ve druhém poločase domácí přidali, získali několik rohových kopů, ale to bylo také všechno. Nedokázali udržet míč, neměli šanci rozvinout útok, protože Jarábek ve středu obrany Dukly dokonale uhlídal Kvačka, získal většinu míčů a byl nejvýraznější postavou hostující jedenáctky. V 72. minutě začala na pravém křídle domácích nevinně vypadající akce, míč se dostal k Bohuslavu Tomáškovi, který pěkně umístěnou střelou z hranice šestnáctky utkání rozhodl – 1:0.

Vydřená výhra byla pro Spartak velmi důležitá – Hradec bodově dostihl Duklu Praha a poskočil na druhé místo v tabulce. V ní pak stoupal výš a výš, až se v předposledním kole radoval ze zisku mistrovského titulu.

Po jedenašedesáti letech je tu ligové derby mezi Hradcem a Pardubicemi znovu. Začíná v 19:00, hraje se v Lokotrans Areně v Mladé Boleslavi. Vstupenky můžete koupit ZDE.

Fotografie je z derby v Pardubicích na podzim 1959 – hradecký brankář Jindra zasahuje proti hlavičkujícímu Kopanickému.