HISTORIE: Vlašim málem postoupila místo Pardubic

25. 8. 2020   |   Jiří Rádl, kronikář FCHK
K našemu soupeři v prvním kole nové sezony se váže historická zajímavost, která nabrala na aktuálnosti poté, co v létě postoupily do nejvyšší soutěže Pardubice. Málokdo dnes ví, že když ve městě perníku slavili posup naposledy, na konci druholigové soutěže ročníku 1967/1968, byla jejich největším konkurentem právě Vlašim.

Všechno tehdy směřovalo k tomu, že se senzační postup bude slavit ve Vlašimi. Tři kola před koncem Středočeši porazili Spartu B 4:1, Pardubice vyhrály nad Slavií Karlovy Vary 2:0. Vlašim vedla tabulku, měla 34 bodů, druhé Pardubice o jeden méně. Mužstvo zpod Blaníku mělo vše ve svých rukou.

O týden později se však zadrhlo. Pardubice zvítězily v Praze s Duklou B 3:2, Vlašim nedokázala vyhrát v Mostě, ale i chudá remíza 0:0 ji udržela o 24 tisícin v čele tabulky (tehdy při rovnosti bodů rozhodoval podíl vstřelených a inkasovaných gólů).

Poslední kolo, hrané v sobotu 22. června 1968, se změnilo ve střeleckou soutěž mezi dvěma týmy v čele tabulky. Jestli tenkrát bylo všechno v rámci fair play, to je otázkou. Vlašim hrála s Viktorií Žižkov, Pardubice hostily Duklu Cheb. Vidina první ligy hnala vlašimské útočníky neustále dopředu, ale zadákům Středočechů, mezi kterými byl i bývalý reprezentant a hráč Dukly Praha František Šafránek, se třásla kolena. Ve strachu z osudné chyby byli nejistí a pomalí. Když ve Vlašimi ve 38. minutě Bartoň zvyšoval vedení domácích na 2:0, Pardubičtí v té době vedli nad Duklou Cheb už 4:0. Pak se pod Blaník dostavila pohroma. Ve 43. minutě Kokta zaváhal s odkopem, brankář Limberk vyběhl, ale Mysliveček byl u míče dříve a hlavičkou jej poslal do prázdné brány. Pro všechny, i když neznali dílčí výsledek z Pardubic, bylo již rozhodnuto. Málokdo si uvědomil, že nerozhodla tato minuta, ale slabý výkon a remíza 0:0 v předposledním kole v Mostě. Pokud by tam Vlašim vyhrála, stačilo potom porazit Žižkov jakýmkoli rozdílem. Na konci utkání bylo ve Vlašimi skóre 6:1, v Pardubicích 7:0.

Vlašim tedy měla s postupujícími VCHZ Pardubicemi stejný počet 37 bodů a podíl vstřelených a inkasovaných gólů měli Východočeši lepší o pouhých 0,17. Paradoxní je, že kdyby rozhodovalo dnešní pomocné kritérium, tedy rozdíl vstřelených a inkasovaných branek, postupovala by Vlašim se skóre 56:24. Pardubice měly 50:20.

Snímek ze zápasu Spartak Hradec Králové – Spartak Vlašim ze sezony 1967/1968. Votroci prohráli 1:3 a nepomohly jim ani zbrusu nové modrobílé dresy.