Chance Liga nabírá na obrátkách, Votroci zamíří do Plzně!

dnes   |   Vojtěch Vrba, Jiří Rádl
V rámci 2. kola nového ročníku nejvyšší fotbalové soutěže čeká Východočechy náročná zkouška. Změřit síly se vydají na západ Čech, kde se střetnou s plzeňskou Viktorií. Oba celky chtějí navázat na zisk tří bodů z prvních ligových klání. Duel se v pivu zaslíbeném městě odehraje v neděli 28. července, úvodní výkop je naplánován na 20:00.

Lístky na zápas v Plzni pořídíte později přes tento odkaz

V uplynulém ročníku se Hradec střetl s Plzní dvakrát, v obou případech se body dělily po remíze 1:1. První ze zmíněných duelů měl dramatickou koncovku, kdy vyrovnání Votroků přišlo až v nastavení druhého poločasu. Vašulín navíc krátce předtím neproměnil penaltu. Odlišný zážitek pak přinesl zápas v Malšovické Aréně, kdy po gólu Leibla v 11. minutě drželi Východočeši naději na výhru až do 73. minuty, kdy vyrovnal Cadu.

Za předka současného klubu z Plzně bychom mohli označit tzv. Blesk, který vznikl jako neoficiální kroužek kopané. Svou současnou podobu ale klub získal až v roce 1911. Již od počátku používají Západočeši kombinaci modré a červené. Domovem je svěřencům Miroslava Koubka Doosan Arena, která pojme až 11 700 diváků.

Klub z města na soutoku čtyř řek patří k jedněm z nejúspěšnějších v Čechách. Kromě dvou Českých pohárů, které červenomodří získali v letech 1970/71 a 2009/10, se může mužstvo chlubit i šesti mistrovskými tituly z nejvyšší domácí soutěže. V pohárové skříni nalezneme také dva České Superpoháry. Viktoriáni se pravidelně ukazují i na evropské scéně. V posledním ročníku Evropské konferenční ligy UEFA došli až do čtvrtfinále, kde podlehli italské Fiorentině.

Vzájemná bilance hovoří ve prospěch Viktorie, která proti Votrokům zapsala celkem třicet dva výher. Východočeši si tři body odnesli patnáctkrát. V deseti případech, včetně posledního ligového klání, se vítěze po devadesáti minutách najít nepodařilo. V nedávné době byly zápasy těchto dvou celků vyrovnané, což dokládá fakt, že v posledních osmi duelech zvítězil jeden z klubů vždy maximálně o dva góly a nejčastějším vzájemným výsledkem je skóre 1:0. Ve žlutých kartách mají navrch Východočeši, kteří ji viděli dvaašedesátkrát, zatímco Viktoriáni dvaačtyřicetkrát. Kartu barvy červené udělil arbitr celkem čtyřikrát, z toho pouze jednou pro černobílé.

Vzpomínky na bývalý klub oživí útočník Daniel Vašulín, který se do Plzně přesunul před startem nového ročníku. Opačným směrem putoval obránce Filip Čihák, který po dvouletém hostování podepsal nový kontrakt právě pod Bílou věží. Ze západu Čech se na soutok Labe s Orlicí vrátil také Adam Vlkanova.

Historické okénko

V březnu to bylo 55 let od chvíle, kdy Hradec Králové slavil v Plzni senzační výhru 2:0. Pro Votroky to byl zahajovací zápas jarní části druhé ligy, protože v prvním kole nehrál pro nezpůsobilé hřiště. V sezóně 1968/69 postupovaly do první ligy dva celky, uchazečů bylo mnoho a Hradec mezi ně patřil také. V pátek 28. března 1969 nastoupil na hřišti vedoucího mužstva tabulky – Škody Plzeň. Dvaačtyřicetiletý trenér Ota Hemele poslal na hřiště sestavu: Jindra – Fišer, Huml, Cerman, Kománek – Barták, Franc – Hřebec, Tauchen (Němeček), Schmidt, Zikán (Kopecký). Bylo málo těch, kteří věřili v úspěch Východočechů a začátek zápasu tak i vypadal. Ve 3. a 5. minutě Jindra skvěle podržel své mužstvo při velkém náporu domácích. Pak se hra vyrovnala, Hradec dobře kombinoval, sázel na chytrost a vtip. V prvním poločase udržel bezbrankovou remízu.

Ve 48. minutě kopal Zikán roh, Schmidt přihrál hlavou míč Hřebcovi a ten ho bez přípravy poslal do sítě. Byl to první zápas Pavla Hřebce (*2. ledna 1944) v dresu Votroků, kam v lednu 1969 přestoupil ze Spartaku Vlašim. Zkušený fotbalista byl očekáván s velkými nadějemi. Do mužstva zapadl nejen jako hráč, ale i jako výborný společník se smyslem pro humor a dobrou náladou. Pevné místo v základní sestavě mu sebralo pouze vyloučení v Jičíně a následná stopka na tři utkání. Nešťastný konec jeho kariéry v Hradci přišel 19. dubna 1970 v zápase s klubem, ze kterého přišel – s Vlašimí (1:3). Dvacet minut před koncem zápasu utrpěl těžkou zlomeninu pravé nohy. Po vyléčení to na podzim 1970 ještě zkoušel v B-týmu, ale v lednu 1971 ukončil své působení v Hradci a přestoupil do TJ Břevnov.

Po obdržené brance přišel zoufalý nápor Plzně. Ta svírala svého soupeře, kopala sérii rohových kopů. Hradečtí skvěle bránili, nevídaný výkon předvedl brankář Jindra, který s jistotou řešil jednu nebezpečnou situaci za druhou. Zachytal jako v dobách své největší slávy. S přibývajícím časem se Votroci vymanili z obležení, klidnou a přesnou kombinační hrou otupili nápor Škody a definitivně udeřili v 79. minutě. Hřebec poslal míč do uličky Němečkovi a další premiant v černobílém dresu nekompromisně skóroval. I František Němeček posílil Hradec v lednovém přestupním termínu, přišel z Tesly Pardubice, na vojně hrál v Dukle Jičín či v Táboře.

Hradec podal skvělý týmový výkon, kterému dominoval vynikající Jindra, zraněného Plocka výborně zastoupil Barták a nováčci v útoku rozhodli zápas. Do jara 1969 to bylo skvělé vykročení, škoda, že přišlo pár nevydařených zápasů a naděje na postup se vytratila. Více než půl století uplynulo od památného zápasu v Plzni, ale i pro následující utkání Votroků platí vše, co tenkrát zápas rozhodlo. Týmový výkon, skvělý brankář, chytrá kombinační hra a samozřejmě i nezbytné štěstí.