Poslední výhra na Julisce? Na světě byli jen Ottmar, Zbrožek a Kvída

24. 11. 2019   |   Jiří Rádl, kronikář FCHK
S kalendářním rokem 2019 se Votroci rozloučili vítězstvím nad Duklou, díky kterému se posunuli na dostřel čelu tabulky. Zároveň se jim povedla velká vzácnost – na Julisce naposledy vyhráli před bezmála osmadvaceti lety.

Jen tři hráči z těch, kteří na straně hostů zasáhli do utkání na Dukle, byli na světě, když tam jejich předchůdci vyhráli naposledy. Čerstvě osmiletý Radim Ottmar tehdy louskal učivo prvního stupně základní školy, dvouletý Kristian Zbrožek možná žvatlal první slovíčka a roční Jan Kvída zkoušel první nesmělé krůčky. Na hřišti se proháněl Richard Jukl, dnešní generální manažer klubu, jehož syn Robert tuto sobotu střídal na poslední minuty.

Byla sobota 29. února 1992, tenkrát šéfoval mužstvu z trenérské lavičky Ladislav Škorpil, v křesle ředitele klubu seděl Zdeněk Beneš a hlavním sponzorem byl doktor Jan Voda. Začínala jarní část první fotbalové ligy. A také boj o záchranu. Po podzimu byl SKP Spartak Hradec Králové v tabulce na třináctém místě, měl devět bodů, o bod pozadu byly Vítkovice a České Budějovice, poslední Cheb se šesti body.

Na Julisku přišla nevídaná, málem třítisícová návštěva, v níž měli nejsilnější hlasivky příznivci černobílých barev. Trenér Škorpil poslal na hřiště sestavu: Jelínek – Pilný, Mráz, Macháček, Ptáček – Vodička, Jukl, Duhan, Urbánek – Procházka, Polák. Střídali Janoušek a Breda. V týmu Votroků debutovali Jaroslav Vodička a Milan Duhan, v mužstvu Dukly Praha nastoupil ještě ne dvacetiletý Pavel Nedvěd.

Dukla začala náporem a dvacet minut dokazoval Luděk Jelínek své kvality. Hradec se postupně osměloval a první vážnější akce stála za to. Ve 20. minutě Jukl našel dlouhou přihrávkou Duhana, ten parádní uličkou uvolnil Vodičku, jeho bombu Kostelník vyrazil a dobíhající Richard Polák lehce doťukl do branky. Domácí jedenáctku to tak rozhodilo, že nebyla schopna nic vymyslet, ani si kloudně přihrát. (Úplně stejně jako v sobotu, když vedoucí gól dal Otto Urma).

Na začátku druhého poločasu se Dukla vzpamatovala, opět se blýskl Jelínek. Rozhodnutí přinesla 79. minuta. Po faulu na Vodičku zahrával Macháček trestný kop těsně za hranicí šestnáctky a jeho levačka vymetla pravou šibenici, Kostelník jen přihlížel. Zaslouženou výhru 2:0 Hradec udržel a nastoupil jarní cestu k záchraně ligové soutěže.

Až do této soboty to bylo poslední hradecké vítězství na půdě Dukly. Ještě v sezoně 1997/1998 vyhráli Votroci na půdě FC Dukla, ale to už bylo v Příbrami – proti klubu, který koupil Bohumír Ďuričko a přesunul ho z Dejvic právě k Litavce.