V těchto dnech je proces s výběrovým řízením na dodavatele projektové dokumentace pro výstavbu fotba

Datum: 20.10.2015, tým FCHK: FC Hradec Králové - A, zdroj: František Řehounek

V těchto dnech je proces s výběrovým řízením na dodavatele projektové dokumentace pro výstavbu fotbalového stadionu před dokončením, říká náměstek Vedlich
Fotbalová veřejnost v Hradci Králové s určitým napětím očekává rozhodnutí města, potažmo jeho výběrové komise, v probíhajícím výběrovém řízení na zhotovitele projektové dokumentace fotbalového stadionu. Pro získání nejaktuálnějších informací jsme požádali o rozhovor náměstka primátora PeadDr. Jindřicha Vedlicha, do jehož působnosti stadion patří.
Pane náměstku, začněme tím nejaktuálnějším dotazem: jaká je situace s výběrovým řízením na dodavatele projektové dokumentace pro výstavbu fotbalového stadionu pro naše Votroky? Kdy bude zastupitelstvo o věci rozhodovat?
V těchto dnech je proces před dokončením. Ve výběrovém řízení se hodnotí tři zásadní věci - cena, čas nutný na zpracování dokumentace k územnímu rozhodnutí a doba potřebná ke zpracování dokumentace ke stavebnímu povolení a prováděcí dokumentace. Bylo nutno ještě požádat některé účastníky o doplnění nabídek, termín pro jejich odpovědi uplyne v nejbližších dnech a hned poté půjde věc do Rady města. Ta, na základě doporučení výběrové komise, rozhodne. Rada je v tomto případě konečnou instancí pro rozhodnutí, do zastupitelstva toto vůbec nejde.
Můžeme říci, kolik firem se do výběrového řízení přihlásilo a jaké byly cenové nabídky?
To v žádném případě říci nelze. Detaily v této chvíli znají pouze členové výběrové komise a zákon zakazuje jakékoliv detaily zveřejnit před ukončením celého výběrového řízení. Mohu ale říci, že nabídek bylo dostatečné množství k tomu, aby město Hradec Králové mělo z čeho vybírat projektanta na všechny stupně projektové dokumentace. Chceme stadion čistě fotbalový, který bude splňovat požadavky pro ELITE 4, tedy projekt "Stadiony 2020", s kapacitou cca 10 tisíc diváků. Ale konkrétní řešení stadionu v této chvíli neznám a znát nemohu, protože se bude odvíjet podle toho, jaké řešení navrhne vítěz výběrového řízení na projektovou dokumentaci.
Mnoho příznivců černobílých barev má obavy, že se nakonec zase vše někde "zasekne" a pomyslné bagry v dohledné době nevyjedou.
Předně musím říci, že se i ke mně takovéto informace zprostředkovaně dostaly a já je jednoznačně odmítám. Chci všechny fanoušky a podporovatele hradeckého fotbalu ujistit, že město si je vědomo závažnosti situace a nesmírné důležitosti úkolu zabezpečit pro Hradec Králové důstojný fotbalový stánek. Práce se nezastavily ani v nejmenším, jen je třeba dodržet zákonné postupy a termíny. Pro vedení města, včetně mne samotného, je to prioritní záležitost, společně s rekonstrukcí Velkého náměstí. V této chvíli běží dvě výběrová řízení. To již zmiňované, na pořízení kompletní projektové dokumentace, je, jak jsem již uvedl, před svým vyhodnocením. Druhým, které se bude posuzovat v úterý 13. října, a já věřím, že v době, kdy tento rozhovor čtou fanoušci, je již zdárně ukončeno schválením Radou města, je výběrové řízení na tzv. "supervizora" (soutěž vyhrála firma Smart Effect s.r.o., pozn. webu). Ten bude dohlížet na projektovou dokumentaci a současně bude realizovat technický dozor investora. Supervizor bude také spolupracovat s městem na výběru zhotovitele stavby.
Pokusme se prosím všem zjednodušeně vysvětlit, jaké kroky má město ve věci výstavby či rekonstrukce fotbalového stadionu před sebou. Vycházejme z toho, že Rada města na základě doporučení výběrové komise vybere zhotovitele dokumentace. Co bude následovat?
Po schválení v orgánech města bude s vítězem uzavřena smlouva a ten pak musí do 14ti dní předložit městu svůj koncept realizace fotbalového stadionu. K tomu se město vyjádří, máme na to pracovní skupinu, ve které je pan primátor a  předsedové zastupitelských klubů, já jako zodpovědný náměstek, za klub Ing. Jukl a tajemnice města. Tato pracovní skupina koncept zhodnotí, případně k němu dá své připomínky a na základě toho bude pak projekt připraven.
Příprava projektu bude podle vás záležitostí týdnů, měsíců, let...?
Čas je jedním ze stěžejních hodnocených kritérií ve výběrovém řízení. Požadovali jsme jako maximální lhůtu 18 týdnů, do této doby se tedy musí vítěz "vejít". Pak bude požádáno o vydání "Územního rozhodnutí". Zde nelze předjímat, zdali bude napadeno nějakým odvoláním. Ale až nabude právní moci, začne se ihned pracovat na stavebním povolení. To vše by mělo znamenat, že práce na stadionu započnou v roce 2017, maximálně 2018, doba realizace samotné cca 18 měsíců, dle vítězné varianty. V každém případě půjde o práce tzv. "za chodu", na etapy, tedy při normálním využívání hřiště a stadionu k fotbalovým zápasům. Tým by se tak nikam nemusel stěhovat a hrál by svoje utkání normálně v Hradci Králové.
Jste členem Rady města. Podle vašeho názoru - získá tento zvolený postup realizace fotbalového stadionu politickou podporu? A dají se opět očekávat nekonečné protesty a odvolávání se proti všemu a všem?
Vycházím ze skutečnosti, že před loňskými volbami do zastupitelstva  všechny relevantní politické subjekty deklarovaly svou podporu stadionu v případě, že bude stavěn bez obchodního centra. Tak se nyní vše koncipuje a proto věřím, že politická podpora bude napříč politickým spektrem, že to vše nebyly jen plané sliby. Snažíme se dopředu odstraňovat komplikace tím, že probíhá komunikace se zastupitelskými kluby, včetně  opozičních. Právě tak i různí odpůrci v minulosti deklarovali, že nebojují proti stadionu, ale proti obchodnímu centru, které mělo být jeho součástí. Nezbývá než věřit, že nešlo o planá slova a projekt stadionu realizovaný městem, s širokou podporou demokraticky zvolených zástupců, nebude mít pod nohama pomyslné klacky.
Spolupracujete nějak s FAČR?
Bez komunikace s fotbalovým svazem není realizace prakticky vůbec možná. Podmínky jsou velmi přísné a požadavky tak zásadní, že projekt není možno bez spolupráce s FAČR vůbec připravit a uskutečnit. Se svazem musí spolupracovat jak zhotovitel projektové dokumentace, tak i vybraný supervizor. Je nutno také zdůraznit, že předseda svazu Ing. Pelta v minulých dnech jednal s primátorem našeho města a přislíbil spoluúčast svazu na financování stadionu. To by znamenalo výraznou pomoc pro Hradec Králové.
Pojďme nyní do současnosti. Votroci jsou ve druhé lize a stadion nesplňuje podmínky pro jejich možnou účast v SYNOT lize. Hrozí nám reálně to, co postihlo na jaře Varnsdorf - tedy nenaplnění sportovního úspěchu a setrvání ve druhé lize z důvodu nevyhovujícího stadionu?
Doufám, že ne. Máme pro takový případ připraveny nezbytné stavební úpravy východní tribuny. Samozřejmě, že by šlo o určitou investici, ale ze sportovního i společenského hlediska je správné, aby v případě umístění našeho týmu na postupových příčkách došlo k realizaci těchto stavebních úprav. Nejde o časově příliš složitou věc, určitě by se vše stihlo před zahájením ligové soutěže.
Dovolte mi ještě dotaz k současnému stavu klubu, jehož představenstva jste členem. Fanoušky zajímá, jestli se v posledních letech vedla konkrétní jednání se strategickým partnerem, který by do klubu majetkově vstoupil, či ho výrazně podporoval. A kdo je případně za město či klub určen k hledání takového partnera.
Dobře v tomto směru byl připraven projekt s firmou ECE. Bohužel, po jeho ukončení se zatím další silný investor neobjevil. Hledáme jej ale všichni členové představenstva, aktivní je také pan primátor osobně. Toto nefunguje tak, že někam zavoláme a zeptáme se "nechcete se stát partnerem...". K jednání jsou využívána všemožná setkání s potenciálními partnery. Na představenstvu, které obvykle zasedá po 2-3 týdnech, se vždy navzájem informujeme a vyhodnocujeme, s kým by bylo možno v budoucnu jednat konkrétně. Nemá cenu zastírat, že právě nevyhovující stadion je v současnosti velmi limitujícím faktorem pro úspěšné zakončení takových jednání. Proto je postup realizace nového fotbalového stadionu vždy součástí našeho jednání a pravidelně své kolegy informuji.
Pane náměstku, děkujeme za rozhovor a věříme, že nás budete i v budoucnu informovat o tom, jak "stadion" pokračuje.
Já také děkuji a prosím fanoušky, kteří již tak dlouho čekají, aby vedení města věřili, že děláme vše, abychom čekání Hradce na pěkný, moderní a opravdu fotbalový stadion co nejrychleji ukončili.
 
ptal se:
Fanda "Gunny" Řehounek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Fotogalerie

Vedlich_stadion-(1)
Vedlich_stadion-(2)
Vedlich_stadion-(3)


 

Aktuality

VOTROCI V MOL CUPU PROTI ZLÍNU - 21.11.2017

Ve čtvrtfinále poháru MOL CUP přivítáme obhájce titulu FC Fastav Zlín. Rozhodl o tom dnešní los v sídle FAČR. Utkání se odehraje v termínu, který určí vzájemná dohoda. Oficiální termín je 28. 2. 2018. Další dvojice: SK Slavia Praha - FC Slovan Liberec, FK Mladá Boleslav - FC Baník Ostrava, FK Jablonec . 1.FC Slovácko.

Starší dorost podlehl Příbrami - 18.11.2017

Liga U19: FC HK-Příbram 1:2 (0:2). I přes celozápasovou převahu nedokázali mladí Votroci svého soupeře zdolat. Jedinou branku našeho celku vstřelil v 87.minutě Rajnoch.

KNEJZLÍK SKÓROVALZA U-21 - 14.11.2017

Kvalifikace na EURO U 21 v Itálii Moldavsko vs. ČR 1:3 (1:1), branky za ČR: 15´Provod, 60´Bačo, 71´KNEJZLÍK. Lvíčata si do tabulky připsala další 3 body a po 4 utkáních jich mají 7, což jim zajišťuje průběžné třetí místo za Chorvatskem a Řeckem (oba 5 utkání - 13 bodů

Kalendář

« 11 / 2017 »
Po Út St Čt So Ne
30311234
5
6789101112
1314151617
1819
202122232425
26
27282930123
45678910
Juniorka
A tým

Tabulka Fortuna národní liga 2017-18

1 Slezský FC Opava 16 9 4 3 42:25 31
2 FK Fotbal Třinec 15 9 3 3 22:13 30
3 SK Dynamo Č. Budějovice 15 7 7 1 24:9 28
4 1. FK Příbram 15 8 2 5 24:15 26
5 FK Pardubice 15 8 1 6 20:13 26
6 1. SC Znojmo FK 15 7 3 5 20:24 24
7 FC Hradec Králové 15 5 6 4 20:18 21
8 FK Olympia Praha 15 5 5 4 20:24 20
9 FC MAS Táborsko 15 4 6 11 20:21 18
10 FK Baník Sokolov 14 5 3 6 15:17 18
11 FC Sellier & Bellot Vlašim 14 5 2 7 24:24 17
12 FK Viktoria Žižkov 14 4 4 6 20:22 16
13 FK Varnsdorf 15 3 6 6 19:23 15
14 MFK Vítkovice 15 3 4 8 16:30 13
15 FK Ústí nad Labem 15 3 3 9 16:29 12
16 MFK Frýdek-Místek 15 1 4 10 8:21 11

Spřátelené sportovní kluby v HK