Fotbalu dávám všechno, říká devatenáctiletý Daniel Trubač

Datum: 15.5.2017, tým FCHK: FC Hradec Králové - A, zdroj: admin

Fotbalu dávám všechno, říká devatenáctiletý Daniel Trubač
Stále ještě platí za velký talent české kopané. Vždyť Danielu Trubačovi bude 17. července teprve dvacet let a na svém kontě má již 38 prvoligových startů a zápasy v lize druhé. V prvním týmu debutoval 17. srpna 2014 v utkání 4. kola Synot ligy proti  FC Viktoria Plzeň na hřišti soupeře, když v 80. minutě nahradil Aleše Čermáka. Celkem si v premiérové sezóně připsal 16 startů a 9. května 2015 vstřelil svůj první prvoligový gól. Branka padla do sítě Baníku Ostrava.
 
Dane, vtrhl jsi do dospělého fotbalu jako uragán. Nastoupil jsi proti Plzni, podal jsi sebevědomý, mladicky drzý výkon, na hřišti jsi fanoušky bavil finesami. Pak přišel ale sestup do druhé ligy a tam jsi začal dostávat méně herního prostoru, hrál jsi nepravidelně. Co se stalo?
Druhá liga je jiný fotbal. Zvlášť pro Hradec, to tady říká hodně hráčů. Čekalo se od nás, že budeme pokud možno pořád vyhrávat. A styl hry je ve dvojce hodně odlišný. Hrají se spíše dlouhé, nakopávané míče, té mezihry je méně než v lize první. Trenéři mi to tak i vysvětlili a měli pravdu. Bylo to hodně o soubojích, kterých je bezpočet a které tak trochu nahrazují fotbalové dovednosti. A důraz, agresivita, to jsou oblasti, které nepatří mezi moje nejsilnější fotbalové stránky. Proto jsem ve druhé lize někdy tolik nehrál. Bral jsem to ale jako pokyn pro zlepšení se právě v tom důrazu a agresivitě. 
 
Dlouhou dobu jsi býval členem mládežnických reprezentačních výběrů. Ale právě v té loňské sezóně, kdy jsi nastupoval ve druhé lize spíše z lavičky, přestaly pozvánky na repre srazy chodit. Věříš, že se ti podaří opět na sebe trenéry reprezentace upozornit?
Doufám, že ano. Nehraji teď špatný fotbal, i když mám samozřejmě ještě velké rezervy a mé výkony by měly být lepší.  Jenže já jsem momentálně v kategorii U-20, která je takovým mezistupněm. Více zápasů mají U-19 a pak samozřejmě U-21. V kategorii U-20 nejsou skoro žádná soustředění, protože se zde nehraje kvalifikace. A do U-21 jsem se zatím neprosadil, tam hrají momentálně i kluci z ročníku 1994 (Daniel Trubač je ročník 1997). Ale věřím, že pokud se mi bude dařit a přidám i nějaké branky, šance dostat pozvánku do repre pro mne stále existuje. Určitě se budu snažit hrát tak, abych jí šel naproti.
 
To bychom ti samozřejmě všichni přáli. Ty tomu naproti jdeš, během jara ses vrátil do základní sestavy, nastupuješ nyní celkem pravidelně od úvodních minut. Je to pro tebe povzbuzení?
Určitě, nemá cenu si namlouvat, že pro některého fotbalistu, pokud je zdravotně v pořádku a fyzicky se cítí OK, je příjemné sedět na lavičce. Každý z nás chce být nominován do zápasu, a když dostane šanci, snaží se trenérovi ukázat, utvrdit ho v tom, že právě on má hrát. To je myslím si normální, přirozené. Jsem za sebe rád, že když jsem nyní dostal důvěru, dokázal jsem si ji udržet i pro další zápasy. Na druhou stranu je to kolektivní sport a hrozně mne trápí, že se nám výsledkově na jaře nedaří.
 
V čem by se podle tebe potřeboval fotbalista Daniel Trubač ještě zlepšit? Kde ty sám vidíš svoje největší fotbalové rezervy?
Asi ve větším přehledu ve hře, správném vyhodnocení situace. Často, když se dívám na fotbal v televizi, konfrontuji se s tím, jak je hra řešena a jak bych se asi zachoval já. A to si pak vždycky uvědomím limity svojí hry, že mne nenapadne to nejideálnější řešení, že sám tu myšlenku nemám. Často se na sebe zlobím, když zpětně třeba vidím moje řešení a uvědomím si, že nebylo správné. No a také bych se určitě rád ještě hodně zlepšil v tom základním fotbalovém umu, tedy převzetí míče. První kontakt s merunou je prostě základ a fotbalista je tím lepší, čím kvalitněji si dokáže převzít v plné rychlosti balón. Na tom musí taky pracovat, to je bez debat.
 
Navážu teď otázkou na to, co jsi právě říkal o zpětném hodnocení řešení situací na hřišti. Prozraď mi, jak se zpětně díváš na řešení své šance v Karviné, kde jsi za ještě bezbrankového stavu šel sám na gólmana Laštůvku, ale čertu žel jsi míč poslal vedle brány.
No, to vím už přesně. Laštůvka stál na obou nohách, měl jsem ho normálně obejít na svoji pravou ruku a uklidit to do prázdné. Já jsem byl v té chvíli překvapený tím, že můžu jít, že se nepíská ofsajd. Celý stadion řval ofsajd, nám rozhodčí v podobných situacích nic neodpustí… To ale není omluva, vyřešil jsem to špatně, měl jsem dát gól. V kabině jsem byl po utkání opravdu hodně, hodně smutný.
 
Nastupuješ na třech postech. Na podzim to byl nejčastěji štítový defenzivní záložník, na jaře je to častěji podhrot, nebo krajní half. Kde se ty sám cítíš nejlépe?
Nejvíc mne asi baví podhrot. Ale zase defenzivní záložník má hodně míčů, zahraje si. A při hře na lajně člověk zase zažije jiné herní situace. Takže nakonec musím říct, že mne to baví všude, kde nastoupím.

První branku za A-tým Votroků jsi vsítil do branky Baníku Ostrava. Jak na to vzpomínáš a myslíš si, že šlo o tvůj nejlepší zápas za Votroky?
První branka za A-tým je samozřejmě pěkný zážitek, ale pokud jde o můj výkon, byl jsem spokojenější v jiných zápasech. Hodně vysoko řadím například zápas ve Zlíně, kde jsme nedávno vyhráli. Tam to sedlo jak mě, tak týmu, zahráli jsme výborně, dali tři góly kvalitnímu soupeři venku… A cením si i výkonů ve druhé lize, tam jsme měli sérii tuším pěti výher v řadě, tak na to také rád vzpomínám.

Připomněl jsi zápas ve Zlíně. Tam jsme dali 3 branky. Ale jinak nám to na jaře takříkajíc „nelepí“, branek dáváme velmi málo. Čím si vysvětluješ jarní trápení Votroků?
Myslím si, že jsme si přivodili problémy nepovedeným vstupem do jarní části soutěže. Měli jsme bodovat hlavně v Jihlavě a Příbrami. Tyto dva zápasy se nezvládly, tým to nějak, třeba i jen podvědomě, stále cítí. Přišli jsme o vnitřní pohodu. My víme, že naším hlavním cílem je udržet se v lize. Pak nám nevyjdou dva důležité mače, spadne to na nás, jsme jako by svázaní, prostě se nám nedaří.

Máš nějaké předzápasové osobní rituály? Třeba pořadí zavazování kopaček, nějaký talisman, který pohladíš a pod?
Rituál asi žádný nemám. Pokud za něj nelze považovat strečing, kterému se poctivě věnuji před každým utkáním a který mne připraví na výkon jak fyzicky, tak i po psychické stránce.

Kdo je tvým fotbalovým vzorem, pokud nějaký máš?
Mám, hrozně se mi líbí Luca Modrič z Realu Madrid a na druhou stranu i Andrés Iniesta z Barcelovy FC. Takže obdivuji hráče z obou těchto rivalských klubů. No, a tady z našich hráčů se mi vždy líbila hra Tomáše Rosického. Těšil jsem se, že si proti němu v této sezóně třeba i zahraji, nakonec ho bohužel přetrvávající zranění na trávník moc nepustilo.

Můžu se zeptat na tvůj soukromý život, máš přítelkyni? Nebo není čas?
Čas by se asi našel, ale jsem ještě hodně mladý. Snažím se teď věnovat na 100% fotbalu, dávám mu všechno. Chci dokázat sobě, ale i svým blízkým, své rodině, která mne vždy na mé fotbalové cestě všemožně podporovala, že fotbal umím, a že všechno to, co jsem pro ně udělal, nebylo zbytečné a bude to mít další vývoj. Měl jsem doma vždy obrovskou podporu, která pro mne byla důležitá například právě v době, kdy jsem po sestupu Hradce neměl ve druhé lize takové herní vytížení. Chci tohle všechno svým blízkým splatit, poděkovat jim za to tím, že budu fotbalu dávat maximum. Na druhou stranu nezastírám, že jednou bych rád měl svoji rodinu. Určitě se na to těším, ale teď má u mne fotbal absolutní prioritu.

Kam se chystáš v létě na dovolenou? Protože jsi zatím single, pojedeš třeba s někým z kabiny Votroků?
Ano, jsme předběžně domluveni s Honzou Stejskalem a Jirkou Mikerem, že poletíme prohřát těla do Španělska. Tak doufám, že to klapne. On je i ten odpočinek strašně důležitý. A nemyslím jen odpočinek pro tělo. My celé jaro bojujeme o ligu, ten tlak, pod kterým jsme, je značný a v každém případě bude důležité si po sezóně odpočinout i po psychické stránce, vyčistit si hlavu. Protože jenom tak se dá přijít do letní přípravy v pohodě, natěšený na další sezónu.

Když mluvíš o relaxu „hlavy“, prozraď nám, při čem si odpočineš? Muzika, knížky, kino…?
Velmi rád jezdím na kole, sednu na něj u nás v Opočně a jedu se projet, jen tak, nebo si zajedu sem do Hradce. Kolo je pro mne velký relax. 

Internet je fenoménem dnešní doby. Sám patříš ke generaci, která je prakticky nepřetržitě „on-line“. Co ty a youtoobeři? Sleduješ tuto komunitu? A PC hry hraješ?
Myslím si, že snad nejsem nějaký maniak. I když je pravda, že už si neumím představit, nebýt ve spojení s kamarády přes mobil, to je pro mne vlastně úplně normální. Svět youtooberů mi nic neříká, to jde úplně mimo mě. Ovšem hry na počítači samozřejmě hraji. Momentálně „paříme“ jednu hru s Míňou Černým a Honzou Pázlerem, ta nás dost chytla. A na pokoji zase FIFU a NHL s Péťou Václavkem. A bývají to dost vyhrocené zápasy. Občas na mne, hlavně tedy když prohraji, bouchají sousedi, abych se ztišil.

Dane, ty ale nemusíš hrát hokej jen na počítači. Ví se o tobě, že jsi také slušným hokejistou. Troufneš si říci, na jakou hokejovou soutěž bys měl, kdyby ses právě této hře věnoval?
Tak to jsi mě zaskočil. Fakt je, že mám hokej rád, ať jako hráč, či jako divák. Teď probíhá MS ve Francii a Německu, takže hokeje je plná televize. V hokejové sezóně, pokud je to časově možné, nechybím na žádném domácím utkání hradeckého týmu. A sleduji dle možností i NHL, ideálně Dallas, kterému fandím. Ta hra mne baví, líbí se mi atmosféra okolo nejrychlejšího kontaktního kolektivního sportu, kterým lední hokej je. Ale jestli bych v něm dokázal uspět na nějaké vyšší úrovni, to si netroufnu odhadnout. V zimě jsem se svolením našich trenérů nastoupil za Opočno v krajském přeboru. Ale stejně jsem hrál jen proti soupeřům, kteří jsou považovaní za řekněme „klidnější“. Přece jen jsem nemohl riskovat zranění.

Kdy jsi vlastně přišel sem do města pod Bílou věží z rodného Opočna? A přemýšlíš o tom, že by tvoje budoucí fotbalové kroky vedly někam jinam?
V klubu jsem od 13-ti let bez přestávky až doposud. V Hradci Králové mám momentálně platnou smlouvu na další dva roky.

A kdyby ses nyní zasnil, která evropská liga by tě nejvíce lákala? 
On dětství obdivuji Premier league, takže Anglie. Obdivuji tamní nasazení všech hráčů, skvělou atmosféru prakticky ve všech profesionálních soutěžích, Musím ale říct, že mi před nedávnem jeden zkušený pán říkal, že pro PL jsem malý, mám se prý doma nechat tahat víc za uši, abych ještě povyrostl.
 
Tak ať tvoje výkony v našem černobílém hradeckém dresu jsou doporučením pro velký přestup. Díky za rozhovor.
 
 

Sdílet tento článek

Sdílet na facebooku
 

 

Aktuality

VOTROCI V MOL CUPU PROTI ZLÍNU - 21.11.2017

Ve čtvrtfinále poháru MOL CUP přivítáme obhájce titulu FC Fastav Zlín. Rozhodl o tom dnešní los v sídle FAČR. Utkání se odehraje v termínu, který určí vzájemná dohoda. Oficiální termín je 28. 2. 2018. Další dvojice: SK Slavia Praha - FC Slovan Liberec, FK Mladá Boleslav - FC Baník Ostrava, FK Jablonec . 1.FC Slovácko.

Starší dorost podlehl Příbrami - 18.11.2017

Liga U19: FC HK-Příbram 1:2 (0:2). I přes celozápasovou převahu nedokázali mladí Votroci svého soupeře zdolat. Jedinou branku našeho celku vstřelil v 87.minutě Rajnoch.

KNEJZLÍK SKÓROVALZA U-21 - 14.11.2017

Kvalifikace na EURO U 21 v Itálii Moldavsko vs. ČR 1:3 (1:1), branky za ČR: 15´Provod, 60´Bačo, 71´KNEJZLÍK. Lvíčata si do tabulky připsala další 3 body a po 4 utkáních jich mají 7, což jim zajišťuje průběžné třetí místo za Chorvatskem a Řeckem (oba 5 utkání - 13 bodů

Kalendář

« 11 / 2017 »
Po Út St Čt So Ne
30311234
5
6789101112
1314151617
1819
202122232425
26
27282930123
45678910
Juniorka
A tým

Tabulka Fortuna národní liga 2017-18

1 Slezský FC Opava 16 9 4 3 42:25 31
2 FK Fotbal Třinec 15 9 3 3 22:13 30
3 SK Dynamo Č. Budějovice 15 7 7 1 24:9 28
4 1. FK Příbram 15 8 2 5 24:15 26
5 FK Pardubice 15 8 1 6 20:13 26
6 1. SC Znojmo FK 15 7 3 5 20:24 24
7 FC Hradec Králové 15 5 6 4 20:18 21
8 FK Olympia Praha 15 5 5 4 20:24 20
9 FC MAS Táborsko 15 4 6 11 20:21 18
10 FK Baník Sokolov 14 5 3 6 15:17 18
11 FC Sellier & Bellot Vlašim 14 5 2 7 24:24 17
12 FK Viktoria Žižkov 14 4 4 6 20:22 16
13 FK Varnsdorf 15 3 6 6 19:23 15
14 MFK Vítkovice 15 3 4 8 16:30 13
15 FK Ústí nad Labem 15 3 3 9 16:29 12
16 MFK Frýdek-Místek 15 1 4 10 8:21 11

Spřátelené sportovní kluby v HK